| Ecbert a întrebat:

Salut, SIDA se transmite doar prin contactul sexual cu o persoana infectata sau se poate transmite si prin contact sexual a doua persoane care nu sunt infectate?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RadioactiveUranium a răspuns:

Tin sa te corectez, SIDA se formeaza dupa ce virusul HIV a daramat toate barierele sistemului imunitar(adica HIV nu a fost descoperit in 20 de ani de la infectare), iar deja cand ajungi la SIDA, din pacate nu mai ai ce sa ii faci. Daca in timpul contactului sexual o persoana este infectata, cu siguranta si cea de-a doua persoana s-a infectat.Cand un contact sexual s-a facut intre 2 persoane care nu au acest virus HIV evident ca nu au cum sa se infecteze. Daca de la infectare in 20 de ani descoperi virusul se poate tine sub control iar tu traiesti bine-mersi.Dar inca odata repet daca in acesti 20 de ani tu nu stii, deja e prea tarziu si vei muri cu siguranta.

2 răspunsuri:
| jmekerashu a răspuns:

Sper ca acest articol http://www.i-medic.ro/boli/sida te va ajuta.

| Bogdan_Mario_1985 a răspuns:

Pai la 2 persoane care nu sunt infectate, nu are de ce sa se transmita, de fapt nu are de unde... se transmite soar daca : barbat cu sida + femeie normala = si femeie cu sida, adica se ia doar daca unul dintre voi ati avut contact sexual inainte cu altcineva care a avut sida, acum are si el sida, deci, daca sunt doua persoane fara sida nu are de ce sa se transmita