| dbem17 a întrebat:

am si eu o intrebare despre HIV, SIDA : Dupa cate am fost informat virusul se transmite numai daca o persoana infectata are contact cu o persoana neinfectata prin contact sexua si altele, dar daca o persoana infectata nu are rani sau cele de sex feminin n-au rani vaginale (adica exista acel strat de piele protector ) virusul nu se poate transmite. Si la cel oral nu inteleg, daca persoana de sex feminin are virusul cum de se transmite? (adica nu e ca si cum ar trece doar prin piele).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| aspir69 a răspuns:

Chiar daca nu ai rani pe penis sau ea in vagin, o data ce ea sau tu ai sida ea se poate transmite prin : contact sexuat (fie el oral, vaginal, anal) fie ca tu ai o rana deschisa si ea la fel(o taietura mica) poti sa iei, printr-un ac/obiect infectat gen cutit, foarfeca daca te intepi/tai cu ea poti sa iei.

| aspir69 a răspuns:

In momentul in care o persoana e infectata cu HIV, acest virus poate fi gasit in sperma, sange, secretii vaginale sau lapte de mama. Virusul se transmite de la o persoana la alta in principal prin contact sexual (fie vaginal sau anal). De asemenea, e posibil intr-o mai mica masura ca mamele infectate cu HIV sa transmita bebelusilor virusul in momentul alaptarii.

IMPORTANT DE STIUT: virusul HIV este foarte fragil si nu rezista mult in contact cu aerul. De aceea, HIV nu se transmite prin saliva, transpiratie, lacrimi, fecale sau urina. Astfel, masurile de igiena obisnuite in casa si in spitale reusesc sa tina la distanta virusul HIV.

Răspuns utilizator avertizat