| ThatsMethod a întrebat:

Ştie cineva avantajele şi dezavantajele unui penis circumscris? Mai poate avea loc actul sexual şi cu un penis circumscris? Fundă

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista notiunea de penis circumscris. Verifica in DEX.
Cred ca te referi la circumcizie si la un penis circumcis, adica fara preput. S-a considerat o vreme ca circumcizia reduce riscul infectiilor genitale, dar studiile au aratat ca asta se intampla numai daca exista fimoza. Asadar, un penis care nu are fimoza, nu are de ce sa fie circumcis (nu exista nici un avantaj si nici un dezavantaj). [sigur, am lasat deoparte apartenenta la religia mozaica sau musulmana care impun circumcizia sacrificiala]. La un pacient cu fimoza, circumcizia va elimina infectiile si va permite contactul sexual (care e imposibil la un penis cu fimoza). Circumcizia nu influenteaza in nici un fel actul sexual (nici in bine, nici in rau).

| Creierash a răspuns:

Preputul are o multitudine de terminatii nervoase care sporesc placerea sexuala in timpul excitarii. Un penis circumcis duce lipsa de preput, deci, implicit si de acele terminatii nervoase. Mai pe romaneste, un barbat circumcis simte mai putina placere sexuala. Circumcizia este d.p.d.v. medical ultima solutie pentru fimoza sau frenulum breve. In rest, este decizia fiecaruia cum vrea sa isi traiasca viata. Unii prefera sa se circumcida pentru aspect, altii dimpotriva nu vor acecst lucru. Este decizia fiecaruia.