| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt baiat si am varsta de 18 ani jumate si o inaltime de 1, 64. De pe la 14-15 ani nu am mai crescut aproape deloc, adica la 14 ani aveam 1, 60. Tin sa precizez ca parintii sunt scunzi sub 1, 60 ..Am citit mai multe articole pe net in care se specifica ca trebuie sa bei multa apa, lapte sa dormi foarte mult ..Sa fiu sincer nici apa nu beau multa, lapte aproape deloc iar la somn ma pun dupa ora 1:00-2:00 noaptea.

Sunt de 6 luni la sala de forta..Am inceput sa ridic greutati destul de mari.

Mai exista vreo sansa sa cresc brusc? daca 3-4 ani daca am crescut maxim 4 cm ..Astept opiniile voastre din viata reala. si nu prostii ce se scrie pe Internet in mare parte. Opinii daca a-ti mai crescut dupa 18 ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Sincer, nu cred ca mai cresti dar in teorie ai putea sa mai cresti pana la 24 de ani. La mine cresterea s-a oprit complet imediat dupa 15 ani. In ce priveste somnul conteaza cat dormi, nu cand. Ar trebui sa dormi minimum 7 ore pe noapte, de preferat 8. Din ce stiu eu, ridicarea greutatilor actioneaza impotriva cresterii.
Vezi aici:
http://naturapentrusanatate.com/......n-inaltime
Lucrurile scrise sunt de bun simt si cunosc persoane care si-au dat drumul la crestere facand exercitii precum cele descrise (e adevarat, la varste mai fragede). Daca vrei insa rezultate, trebuie sa lucrezi foarte mult si sa faci zilnic exercitiile la care te stabilesti. Chiar daca nu mai cresti, exercitiile respective te vor face sa arati si sa te simti mai bine.

2 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Nu pricep de ce pui asa pauze mai?

Din cate stiu de la doctor de familie daca parinti sunt scunzi si copilul va fi scund in caz ca ambi parinti sunt scunzi.

la fel stiu ca pana la 20-22 ani esti in crestere, inscriete la sporturi care ajuta la crestere in inaltime gen basket, inot

| erdest a răspuns:

Stiu ca gasesti si pe internet, dar baschetul este o alternativa buna in a creste. Cred ca si inotul. La sala nu stiu de ce ai creste in inaltime. Cat mai mult dormit, 8 ore noaptea ( poate apuci si 2 ore la amiaza happy ). Laptele este foarte bun pentru oase, si orice lactate, deci... Dahappy