| Helly1226 a întrebat:

Sunt bune antibioticele(augumentin) pentru tratarea intoxicatiei alimentare? Trebuie altceva? Sau nu trebuie nimic? Am inteles ca in cele mai multe cazuri se vindeca fara medicamente aceasta boala. mersi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Se ia antibiotic in cazul tox-infectiei alimentare daca ai scaune foarte dese si faci febra, dar medicul decide ce antibiotic suporti pentru ca iti pot distruge flora intestinala si iti faci mai mult rau decat bine!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Antibiotice, nu.
Cele mai multe cazuri de intoxicatii alimentare raspund la tratamente simple, ce includ odihna la pat si multe lichide. Pana nu se linisteste stomacul, consumul altor alimente inrautateste lucrurile. Alimentele usor digerabile, precum supele de legume, sunt cele mai indicate. Se pot recomanda medicamente pentru a combate diareea si varsaturile. Daca este identificata bacteria vinovata prin coprocultura, atunci medicii pot prescrie si antibiotice, cum ar fi ampicilina. Cand simptomele sunt puternice, deshidratarea mare si durerile insuportabile ar trebui sa contactati medicul de specialitate.
Remediile naturiste sunt preferabile medicamentelor care pot interfera cu incercarile organismului de a elimina toxinele. Iata cateva mai lesnicioase:
- Luati carbune activ sau argila alimentara pentru a absorbi si a inlatura toxinele din tubul digestiv.
- Luati un produs din seminte de "scaiete de lapte" pentru a ajuta ficatul in prelucrarea toxinelor.
- Luati o doza mare de vitamina C cu bioflavonoide care pot ajuta la eliminarea toxinelor din corp.
- Masati usor tot capul.
- Folositi alte remedii homeopatice ca cele cu arsenic, ipeca, belladonna sau nux vomica.
- Incercati unul dintre remediile populare: dizolvati 1-2 linguri de ulei de ricin intr-un pahar cu suc de lamaie si sorbiti; beti ceai negru, lapte de magneziu sau apa cu lamaie sau mancati paine prajita, ceapa si usturoi; stati un timp in sauna incalzita; frecati si masati punctul moale din adancitura de sub degetul mijlociu de la picior.

| KodrutZ a răspuns:

Fuga la medic!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Antibioticele se iau in cazul infectiilor si se prescriu de medic, nicidecum la intoxicatie alimentara

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU vă mai tratați AIUREA, "după ureche", așa cum ați auzit de la unul sau altul ( ori ai citit pe diverse site-uri )!

TREBUIE să mergi URGENT la medic pentru un control mai amănunţit şi analize/investigaţii suplimentare!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......entara_543

http://www.romedic.ro/intoxicatie-alimentara-primul-ajutor-0P32357

Toate cele bune.

| Doctorfishadi a răspuns:

Salut! Nu este o boala.Nu se trateaza cu antibiotice.Cu antibiotice se trateaza doar infectiile nu intoxicatiile.In functie de ce a provocat-o o sa treaca singura.Eu am patit odata asa si mi-a trecut in 12 ore.

| Lariiiiiiii a răspuns:

Bună aceasta nu este o boală dar cel mai probabil ai făcut acea întoxicaţie alimentară după ce ai mâncat ceva ce era expirat probabil ''_
I-a uite ce am găsit pe un site
Cele mai multe cazuri de intoxicatii alimentare raspund la tratamente simple, ce includ odihna la pat si multe lichide. Pana nu se linisteste stomacul, consumul altor alimente inrautateste lucrurile. Alimentele usor digerabile, precum supele de legume, sunt cele mai indicate. Se pot recomanda medicamente pentru a combate diareea si varsaturile. Daca este identificata bacteria vinovata prin coprocultura, atunci medicii pot prescrie si antibiotice, cum ar fi ampicilina. Cand simptomele sunt puternice, deshidratarea mare si durerile insuportabile ar trebui sa contactati medicul de specialitate.

Remediile naturiste sunt preferabile medicamentelor care pot interfera cu incercarile organismului de a elimina toxinele. Iata cateva mai lesnicioase:

- Luati carbune activ sau argila alimentara pentru a absorbi si a inlatura toxinele din tubul digestiv.
- Luati un produs din seminte de "scaiete de lapte" pentru a ajuta ficatul in prelucrarea toxinelor.
- Luati o doza mare de vitamina C cu bioflavonoide care pot ajuta la eliminarea toxinelor din corp.
- Masati usor tot capul.
- Folositi alte remedii homeopatice ca cele cu arsenic, ipeca, belladonna sau nux vomica.
- Incercati unul dintre remediile populare: dizolvati 1-2 linguri de ulei de ricin intr-un pahar cu suc de lamaie si sorbiti; beti ceai negru, lapte de magneziu sau apa cu lamaie sau mancati paine prajita, ceapa si usturoi; stati un timp in sauna incalzita; frecati si masati punctul moale din adancitura de sub degetul mijlociu de la picior.

Dupa ce ati trecut printr-o intoxicatie alimentara, urmatoarele masuri v-ar putea ajuta sa va insanatositi mai repede si mai bine:

- Treceti temporar la alimentatia cu sucuri proaspete.
- Daca nu vreti sa postiti, cel putin mancati mai usor. Feriti-va de alimente grase, condimentate sau foarte dulci.
- Beti mai multa apa sau alte lichide.
- Luati acidophilus pentru a ajuta repopularea florei bacteriene din intestine.

Răspuns utilizator avertizat
| Ella3794 a răspuns:

Singurul medicament care se da pentru intoxicatie sunt niste pastile care amelioreaza mancarimea sau tinctura. Insa trebuie sa elimini din alimentatie pentru o vreme alimentul la care ai facut intoxicatie.

| dandcfd a răspuns:

Este necesar sa consulti un medic.