| PeLeU a întrebat:

Salut, sunt disperat.
Dupa un set intens de 30-40 de flotari ma inrosesc rau la fata si imi bate inima ca un bizon...
Problema este ca si dupa ce nu mai depun efort, tot rosu raman la fata si m-am saturat, sunt de mic copil.
Cand eram mic, la gimnaziu ma emotionam rau cand ma asculta un profesor sau daca ma intreba o fata de vorba si ma inroseam rau la fata...
In prezent am scapat de aceste emotii, nu mai sunt timid, cum eram mic, dar tot nu scap de culoarea asta de pe obraji si de pe nas http://imgur.com/gallery/e7N9eaQ
Bine, acum poate ca majoritatea o sa-mi spuneti ca este din cauza efortului, dar si inainte sa ma apuc de sport tot asa eram la fata si imi ardea ca soba.
Ce credeti este vreo boala, trebuie sa merg la dermatolog ca nu stiu ce sa mai fac.
Eu ma gandesc ca din cauza acelor emotii mi s-a format acea culoare sau imprimeu, nu cred ca este cuperoza, rozacee si as dori sa stiu daca exista vreo crema buna...
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Doar un dermatolog iti poate spune daca e vorba de rozacee sau e o forma de dermatita.
Dupa un efort intens, se recomanda urmatoarele variante de urmat:
- respira rar si adanc - corpul se relaxeaza si roseata ar putea disparea;
- pozitioneaza-te intr-un loc racoros dupa efort;
- hidrateaza-te bine - corpul e suprasolicitat si are nevoie de racorire (nu cu apa rece de la frigider!)