| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Sunt foarte ingrijorat! Am 22 ani si un ultima perioada tot am parte de tocirea smaltului dentar! Eu mananc foarte sanatos, nu am carii, ma spal zilnic de 2 ori, cu grija si sunt foarte atent la ce alimente consum, Am fost la dentist, nu am carii, igienistii si dentistul mi au spus ca e ceva normal sa se intample asta din cauza varstei si a muscaturii. Sunt foarte panicat, imi este super teama si am o fobie ca pana apuc varsta de 40 ani voi avea nevoie de proteza dentara/ implanturi la cum arata situatia. Asa aratau dintii mei inainte https://imgur.com/y4iESVq si asa arata acum https://imgur.com/a/DEhDsJE. Va rog, sper sa nu fie ceva grav, mereu am avut grija de ei, tin foarte mult la ei si ma doare sa vad ca se strica, in ciuda eforturilor mele de a ii pastra sanatosi! crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Cred ca ai mai pus intrebarea asta.La dentist nu ti-au recomandat vreo solutie cu fluor pe care sa o aplici, sau ceva asemanator? Iar linkul al doilea nu functioneaza.

| Caro34 a răspuns:

Bună! Link-ul 2 nu funcționează însă tuturor ni se mai tocesc dinții. Sunt din calciu și trebuie să mai iei Calciu cu K2 să fie mereu tari. Numai bine!

| Smmo a răspuns:

Depinde si de ce mananci, nu stiu ce intelegi tu prin mancat sanatos ca sunt multe pareri. Daca nu prea mananci carne, oua, lactate si consumi multe fructe, sucuri, se intampla asa.

| marecioco a răspuns:

Mergi domne la doctor ca e boala grea