| anonim_4396 a întrebat:

Salut,sunt puțin deprimat numai când mă gândesc să îmi iua viața îmi vine să plâng Nu mai are nici un rost sa trăiesc Nu pot avea niciodata o relație cu o fata, lumea mă ia drept prost, deci nu mai are rost

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
46 răspunsuri:
| P4rAd0x a răspuns:

Nu cred ca merita sa faci chestia asta, poate ca in momentul de fata nu ai cea mai buna viata (sau cel putin una decenta), dar sunt convins ca poti schimba lucrurile in bine spre viitor. Salut. Exista persoane cu care chiar ai ce discuta, chiar daca sunt destul de greu de gasit, dar pana la urma sigur o sa gasesti o fata sau cel putin niste prieteni adevarati. Nu merita sa renunti doar pentru chestii de genul, si stiu ca e usor de zis, si chiar imi pare rau. Sunt convins ca esti o persoana foarte misto, chiar daca inca nu te-am cunoscut. Are rost sa traiesti, si in lumea asta sunt foarte multe lucruri pentru care merita. Ignora ce spun altii carora nu le pasa de tine, probabil ca nu au intentii bune, iar tu nu ai nimic de castigat ascultandu-le parerea cat timp nu e una obiectiva si spusa cum trebuie. Ai grija, succes.

| alexboss2020 a răspuns:

Hmmm cati ani ai poate nu e prea tarziu sa iti faci o prietena care sa te iubeasca!

| alexboss2020 a răspuns:

Si in primul rand de ce ai pus categoria la sanatate!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Buna. De multe ori ma gandeam sa-mi iau viata, dar nu am facut-o de frica. Astea nu sunt motive, nu merita, poate cineva chiar te place fara ca tu sa stii.Liniste-te si fa-ti prieteni multi. Viata e frumoasa daca stii cum sa o iei, probabil esti in depresieDu-te si vorbeste cu un psiholog, o sa-ti fie mai bine

| AnoAnonima0 a răspuns:

Încearca sa gândești pozitiv și totul va merge bine.Nimanui nu ii place sa vada un om care nu crede în el, fricos etc.

| Adry05 a răspuns:

Pai la cat esti de pesimist nici nu ma mir ca nu vrea niciuna sa fie cu tine. Invata sa vezi totul dintr-o perspectiva mult mai optimista iar pentru a fi pe placul fetelor sunt n sute de sfaturi pe Youtube exprimare de n sute de oameni in care se si regasesc idei comune dovada ca sunt lucruri universal valabile. Studiaza, pune in practica si vezi cum e. Ia viata ca pe o continua batalie, nu ca pe o lupta pierduta

| rem1x70 a răspuns:

Cumpără-ți antidepresive, întotdeauna există o rezolvare şi sinuciderea nu este una. În general, doar copii de 13 - 14 ani spun asemenea lucruri, însă eu vreau să cred că în momentul ăsta am dat un răspuns unui om matur...

| alexboss2020 a răspuns (pentru Adry05):

Nu stiu ce ii greu la om sa isi faca o relatie cu o fata am avut 80 de prietene si 250 de prieteni nu pot sa ii inumar pe toti acum am o relatie si nu mi-a fost greu deloc am spus ce simt si ea la fel asta a fost de 2 ani acum am 22 ani si o sa fac 23.Iti se pare greu sa ai o relatie cu o fata?

| lilica06 a răspuns:

Buna Andrei!
Probabil suferi de anxietate si depresie.Acestea se rezulta din cauza lipsei de socializare si izolarea ta de lume.Trebuie sa iti faci prieteni si o prietena, eventual.Aceste probleme se pot cauza si lipsei de sex. Si eu am trecut prin ce treci tu si inca trec, nu mi-am revenit.Incerc sa comunic cu lumea si sa imi gasesc prieteni loiali. Tot ce trebuie sa faci e sa fii cat mai deschis cu ei, sa ii intelegi, sa ii sprijini si altfel vei avea si tu prieteni care sa te sprijine. Sper ca te-am ajutat cu un mic sfat, te pup.

| Anonim234578890 a răspuns:

Sinuciderea nu e o solutie, nu se termina viata pentru astfel de momente care vor trece la un moment dat. Arata le oamenilor ca esti in stare de mult mai multe si nu te vor mai lua de prost, dar in primul si in primul rand nu trebuie sa ti pese de ce cred ceilalti, nici macar putin.
Iar o relatie o sa ai cand trebuie, nu forta asta daca nu e cazul, va veni momentul.

| Adry05 a răspuns (pentru alexboss2020):

Si de ce vorbesti cu mine asta? Ti se pare ca eu am pus intrebarea?

| alexboss2020 a răspuns (pentru Adry05):

Nu,dar mi se pare penibil ca si in momentul de fata unora le e greu sa isi faca o prietena sau o relatie NO HATE!

| lilica06 a răspuns (pentru rem1x70):

Si eu am 13 ani si sunt depresiva.Asta se deduce de la o trauma provocata de singuratate si izolarea cu lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru alexboss2020):

Da,este greu tu ai noroc eu nu am eu sunt urât tu poate nu ești, ști de ce nu vrea nici una să fie cu mine? Pentru că se uita în scarbâ la cum arat?

| Adry05 a răspuns (pentru alexboss2020):

Pai e problema lui. Daca nu poate, nu poate. Depinde fiecare in ce mediu se dezvolta si ce calitati/defecte ii sunt acordate din nastere. Nu mai judeca aiurea daca nu stii nimic despre psihologia umana.

| alexboss2020 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eeeee acum sa nu exageram arat destul de bine dar nici frumos nu ma pot considera, ti se mare ca mie imi mie bine ca sunt gras? Am 1, 75 si 85kg.Nu e vorba ca esti urat poate esti doar timid gandeste-te putin de ce nu te vrea nici o fata! Eu zic sa iti faci curaj si sa mergi mai departe pana la urma mai ai timp sa ai o relatie, NIMENI NU E PERFECT!

| alexboss2020 a răspuns (pentru Adry05):

Am spus NO HATE! Nu vreau sa judec pe nimeni!

| P4rAd0x a răspuns (pentru alexboss2020):

"No hate!"? Nu ai niciun drept de a le limita altora dreptul de a isi exprima liber parerea despre absolut orice, asta incluzandu-te si pe tine. Ar trebui sa ii respecti parerea sau pur si simplu sa ignori chestia asta.

| alexboss2020 a răspuns (pentru P4rAd0x):

Bine,dar am spus nu vreau sa judec pe nimeni si a venit cineva sa imi spuna ca judec, oricum ai dreptate trebuia sa ignor chestia asta!

| nicoleta0423 a răspuns:

Lasa-mi ceva, unde putem vorbi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nicoleta0423):

Îți dau Facebook-ul meu

| GeorgeBerbec a răspuns:

Nu fa frate asta. Schimba te complet daca e nevoie sau daca nu da i incolo de prieteni falsi. Eu stau de cand a inceput vara in casa pentru ca am prieteni falsi si nu am cu cine sa ies afata. Ma trezesc intru pe pc ma enervez trantesc ma supar ma culc asta e viata mea. Si nu am avut nici o prietena pana acum. Deci nu esti singur si fii optimist.

| nicoleta0423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Astept

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Decu Andrei așa mă cheamă pe Facebook, îmi dai cerere și vorbim am o poza cu un leu alb

| nicoleta0423 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am trimis cerere pe un cont nou

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu îmi apare

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru GeorgeBerbec):

Și cum să mă schimb

| rem1x70 a răspuns (pentru lilica06):

1 la mână, eu zic să mai consulți dex-ul pentru cuvântul "traumă"... în niciun caz nu înseamnă singurătate sau izolare.
2 la mână, la 13 ani ai tăi nu prea ai cum să-ți exprimi şi mai mult de atât, să-ți impui un punct de vedere pentru că eşti prea mică şi atâta te duce mintea la 13 ani... exact ce am scris mai sus despre gândirea copiilor şi sinuciderea.

| credeintine a răspuns:

Buna!
Ce varsta ai? Ce te-a facut sa fii asa deprimat?
Gandeste-te ca sunt oameni bolnavi, singuri pe lume si ei tot vor sa traiasca. Sunt oameni care nu au ce sa manance, care nu unde sa stea, abia mai respira sau le-a murit cineva drag....cazuri grave tot exista, insa moartea nu este o rezolvare.
Esti inca tanar si eu zic ca orice problema are rezolvare.
Daca problema este ca nu ai relatii cu fete ia analizeaza putin situatia : cum arati, cum vorbesti, cum te comporti.
Ai grija de aspectul fizic pentru ca asta atrage de obicei o fata.
Vorbeste frumos, invata si arata ca esti inteligent.
Iar despre comportament invata sa fii civilizat, invata cum sa te comporti cu o fata, cum sa fii in lume.
Concluzie : crede in tine, aceasta problema a ta are rezolvare si nu are rost sa ti se termine viata. Daca nu acum mai incolo...Fa ceea ce iti place, ai grija de tine, fa-ti prieteni noi, insa nu te mai gandi la a te sinucide.
p.s. daca ai nevoie discuta cu parintii tai/un psiholog/ un prieten.
Este important sa te ajute cineva chiar si cu o vorba si sa iti fie alaturi.

| CautFilmHorror a răspuns:

Hai ca faci misto