| CattanyMihai778 a întrebat:

Salut,sunt racit stranut,curge nasul,tusesc,durere de cap,nu am febra!
Deci am gastrita nu pot lua nici o pastila gen ibuprofen,paracetamol,aspirina si nici nu pot manca lamai, portocale ETC tot ce este acru cu PH sub 5.
CE AS PUTEA LUA?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Fa o baie fierbinte si baga-te imediat in pat!
Bea ceaiuri de Sunatoare, calde, fiind indicate pentru gastrita si probleme digestive dar si in cazuri de raceala.
Fii pregatit cu mai multe randuri de pijamale, ca in caz de transpiri peste noapte, sa te schimbi imediat.

6 răspunsuri:
| Lyxandra a răspuns:

Lapte cu miere și trachisan pastile pentru gat. Pentru răceala poți lua de la farmacie ceaiuri naturale care nu au treabă cu medicamentele. Oricum cel mai potrivit ar fi sa mergi la medic. Și apropo, nu te aștepta să treacă peste noapte, durează. Sănătate!

| Anonim2136493 a răspuns:

Ceai cu miere?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Se zice ca o răceală tratată cu medicamente, trece in 7 zile. Iar aceeași răceală, daca o lasi sa.si faca mendrele, fără să bagi tratament, trece intr-o săptămână happy. Totusi, cred ca poti lua, bea ceai de ghimbir. Repaus si odihna. O supa de pui fierbinte.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa iei injectii
aspirina cel putin sunt SIGUR ca e si sub forma injectabila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bei lichide trece raceala.
Ca de asta ai si racit, n-ai fost hidratat.
Dar multe lichide.
Industrial.

| Andreeush a răspuns:

Ceaiuri calde cu miere și ar fi bine să mergi și la medicul de familie.