| Voicu_Toma_2000 a întrebat:

Tatal meu a cazut de pe bicicleta si a picat pe mana dreapta.Iar el fiind putin mai greu practic pielea i-a pleznit.Din partea palmei de unde incep degetele.El sufera si de diabet si asta ma ingirjoreaza.Refuza sa mearga la spital.As avea de ce sa imi fac foarte mari griji? Adica s-ar putea intampla ceva mai rau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Urgent la spital! Mai ales ca sufera de diabet.
Poate nu ar strica sa puna mana serios sa slabeasca, ca diabetul se poate reversa si scapa de el.

| GirlOnline81 a răspuns:

Orice rana deschisa (daca este cazul) poate duce la infectii, cu atat mai mult cu cat la persoanele care sufera de diabet ranile se vindeca mai greu. Cum de aici lucrurile se complica, incearca sa il convingi sa mearga la spital pentru ca rana sa fie tratata corespunzator.

| BotezanDaniel a răspuns:

Salut! sad Nu te mai ingrijora! Probabil, doar s-a julit/zgariat. happy Se vindeca cu un pic de rivanol si pansament. big grin Nu cred ca are legatura cu diabetul. happy Daca nu prezinta simptome, si nu vrea/simte sa mearga la spital, lasa-l, se vor rezolva in timp.winking Funda?

| GeneviveJ a răspuns:

Da, se poate intampla ceva mai grav, sa nu se vindece acea rana sau sa se vindece greu, existand totodata posibilitatea de infectie, mai ales ca este diabetic si probabil mai in varsta. Infectiile la diabetici sunt mai grave ca si la oamenii care nu au aceasta boala! De asemenea vindecare plagilor este intarziata si se poate face defectuos! Nu stiu ce isi doreste mai tare sa stea acasa si sa astepte sa se infecteze cu riscul de a se agrava pana la necroza, sau sa mearga doi pasi pana la medicul de familie si sa ia un tratament corespunzator pentru a evita sa ajunga pe masa de operatie. Sper ca l-am speriat si asa va face ceva pentru sanatatea sa! Multa sanatate!