| cazaciok a întrebat:

Am o problema. Locuiesc langa un parc si mereu ies cu copiii acolo. Pe aleile parcului au inceput sa apara tot felul de cocalari si colorati care merg pe niste bicicletele electrice din acelea mai mari cu viteza. Nu stiu ce viteza prind prostiile alea, insa parcul fiind atat de aglomerat, la viteza lor e mai greu sa eviti un accident daca un copil nu ar fi prea atent.

Cum ai mei merg pe bicicleta, insa sunt incepatori, nu de putine ori mi-a stat inima in piept ca era sa intre in ei. Nu imi convine deloc ceea ce se intampla si consider ca nu ar trebui sa mearga deloc in parc cu astfel de mijloace.
Exista vreo lege care le-ar putea interzice accesul cu acele biciclete electrice? Ce as putea face?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiecare unitate teritorial-administrativa (municipiu, oras, comuna) are un regulament propriu privind spatiile verzi (inclusiv parcurile) si in acesta poate fi prevazuta si interdictia de a intra cu autovehiculul si bicicleta in parc, cu exceptia aceluia care are pista pentru biciclete.
Asa fiind cauta regulamentul UAT in care este parcul.