| George12356456 a întrebat:

Te poate ajuta un psiholog sa scapi definitiv de anxietatea socială? Ce părere aveți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Te poate ajuta modul cum iti percepi propia existenta, eu am scapat de anexitate prin socializare si acceptarea nihilismului optimism -citeste cu atentie

Viața nu are niciun sens și, atunci când vom muri, vom fi uitați cel mai probabil, ca niște urme să fie spălate de valuri pe mal. Totuși, asta nu trebuie să fie un lucru rău. Ne putem bucura de viața pe care o avem, chiar dacă este limitată. Trucul este să trăiești în prezent, nu în viitor. Dacă te-ai concentra pe viitor, nihilismul ar părea deprimant. Toată lumea are aceeași soartă, toți murim. Dacă vă concentrați pe acum, totuși, trebuie să vă bucurați mult. Sunt lucruri de care ne bucurăm, oameni pe care îi iubim, oameni care ne iubesc, mulți dintre noi avem animale de companie, sunt multe de fericit. Știți cum se spune că este vorba despre călătorie, nu despre destinație? Cred că nihilismul optimist este despre asta. Știm destinația: vom înceta să mai existăm. Nu știm când va fi, dar se va întâmpla. Toată lumea și toate vor trece în cele din urmă și vor fi uitate de parcă nu au existat niciodată, dar în timp ce suntem aici, ne putem bucura de lucrurile pe care le avem în timp ce le avem. Alegem ce vrem să facem cu viața noastră și cred că asta este eliberator, nu deprimant

| Sn4k3 a răspuns:

Pe unii ii ajuta, pe altii nu, unii reusesc si fara. Asta depinde doar de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aplici si pui in practica ce ti se spune da poti scapa

| sayWhaaat a răspuns:

Din partea cuiva care a fost la diferiti psihologi saptamanal timp de 2 ani pe probleme de anxietate/atacuri de panica/depresie, a fost o risipa de bani. M-a ajutat sa INTELEG ce se intampla cu mine, chiar si in momentul cand am un atac de panica, dar nu m-a ajutat sa PREVIN starile astea.
Pentru mine psihiatrul a fost mult mai folositor, sau ma rog, pastilele prescrise.

Depinde de gravitatea cazului banuiesc.