| andreieftenie42 a întrebat:

Anxietatea sociala se vindeca la psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| PavelVladescu a răspuns:

Da, dar alege un psiholog cu care sa te simti in largul tau!
Pana la psiholog simte-te liber sa incerci si alte metode, vezi ce merge cel mai bine pentru tine!
Eu am scapat de anxietate sociala asa, (exceptand cazurile cand anxietatea provine din traume sau diverse conditii medicale), un principal motiv a este neincrederea in sine, scrie pe o foaie ce nu iti place la tine sau ce crezi ca ar putea sa te saboteze in fata lumii si reparale una cate una, de la fizic pana la modul de a vorbi, de la imbracaminte pana la postura si reactii, spor frati miu!

| AvakinAndrei a răspuns:

Hey, ar trebui ca anxietatea sa fie vindecata la psiholog, deoarece pentru aceste motive sunt făcuți, sa te pot ajuta sa treci peste ceva dificil.

| andreieftenie42 explică (pentru AvakinAndrei):

Sunt facuti sa manance banii pentru ceva "dificil" ca in afara de ceva usor nu fac nimic.

| PIayWithFire a răspuns:

Da, dar si cu ajutorul tau, depasindu-ti treptat limitele(iesind din zona de siguranta, implicandu-te in activitati, facand treptat lucruri de care iti e teama etc.) si petrecand timp cu persoane echilibrate.

| andreieftenie42 explică (pentru PIayWithFire):

Daca e severa nu cred ca trece asa cu una cu doua.

| PIayWithFire a răspuns (pentru andreieftenie42):

Nu e usor sau greu, e doar un proces. Doar faci pasi treptat si cu timpul psihicul capata rezistenta/incredere in fortele proprii. Fa ce iti e frica sa faci, o sa fie nasol la inceput dar intr-un final o sa iti vina natural. Vorbeste cu aia care te suna sa te convinga sa iti faci abonament, suna sa intrebi de x sau y produs, mergi si abordeaza vanzatori in magazine, opreste oameni si intreaba-i unde este x locatie etc.
E important sa nu te inconjori cu oameni ca tine, ai nevoie sa reinveti abilitati simple nu sa iti plangi de mila.

| andreieftenie42 explică (pentru PIayWithFire):

Am facut toatea astea si tot n ua functionat deopinde de la om la om.

| PIayWithFire a răspuns (pentru andreieftenie42):

Cat timp si fara nici un progres? Anxietatea a aparut in urma unui eveniment marcant? Ai afectiuni cronice si iei un tratament? Ar fi indicat sa discuti cu un psihiatru.

Răspuns utilizator avertizat
| Florin_Denis_1997_Ru6b a răspuns:

Se vindeca cu curaj si ajutoru' cuiva nu neaparat de specialitate, poti incerca usor cate usor sa te fortezi, te duci. la sala, iesi singur afara, faci multe lucruri singur si. apoi o sa ai mai multa incredere in tine cand o sa intalnesti persoane diferite, ai nevoie de dialog, de relatii de prietenie, cat mai multe experiente pana uiti de acea anxietate care exista doar temporar. Cauta Manualul stimei de sine, faci ce zice acolo si esti ca nou.