| Cosmin483 a întrebat:

Știți cum pot scăpa de coșuri? Am fost la unul dintre cei mai buni doctori dermatologi din Iași si au dispărut pentru o perioada, dar după iar au reapărut.
Dacă ați încercat niște metode sau creme îmi puteți împărtăși și mie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

înseamnă că al tine problema e internă și atunci trebuie să-i zici la medic să-ți dea trimitere să-ți faci analize să afli de unde vine ori să te treacă pe un tratament hormonal

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Sugerez sa folosesti aceasta crema: https://www.emag.ro/......DNCWGMBBM/

Poti sa o gasesti si in farmacii.

| ibaal a răspuns:

Skinoren și lasă cola+zaharwinking

| Genevaaa a răspuns:

Păi... continuă tratamentul

| NakedWarrior a răspuns:

Este o metoda care pe mine m-a ajutat, dar te avertizez ca nu o sa-ti placa. Am facut doar dusuri reci de 2-3 min zilnic si nu am folosit nici o crema sau pastile. Dupa doar o luna mi-au cam disparut jumatate din cosuri.M-am oprit dupa din lipsa de motivatie, aveam doar pe spate si piept, fata imi era curata, nu era vital pentru mine sa scap de cosuri. Interesant este ca eu incepusem aceasta rutina din cu totul alte motive, nici nu ma gandisem la cosuri, am fost placut surprins cand intr-o seara ma uitam in oglinda si pielea mea era mult mai stralucitoare si curata. Am cautat pe internet din curiozitate, sa vad daca exista o corelatia entre dus rece si cosuri, si ghici ce chiar exista. Nu eram singurul care a fost surprins cu astfel de rezultate. Cauta pe Youtube, sunt o multime care folosesc rutina asta si toti au avut rezultate satisfacatoare. Rutina se intituleaza "Caveman-regimen", se bazeaza pe ideea ca pielea are tot ce ii trebuie pentru a se repara singura, noi o stricam cu fel de fel de sapunuri, sampoane, creme, alimente. In concluzie trebuie sa eliminam toate astea din igiena noastra personala(in zona cu cosuri multe). Cauta pe reddit si Youtube, marturiile a sute de oameni sunt mai de incredere decat reclamele farmacistilor. Daca ai cosuri doar pe fata nu trebuie dus rece, dai cu apa rece doar pe fata, eu aveam pe spate si piept asa ca nu aveam de ales. Dar e greu, trebuie motivatie, mai ales ca dureaza ceva pana se vad efectele pozitive dar cu perseverenta vei reusi. Inca ceva, alimentatia nesanatoasa dauneaza pielii, incearca fructe si legume si elimina din fast food si zaharuri.

| Pasandra6281 a răspuns:

Nu folosești creme testate pe tenul altora, căci fiecare ten e diferit. Nu știi dacă îți priește si nu merita sa arunci bani pe fereastra. Mai bine continui tratamentul prescris de dermatolog sau te duci la altul.