| Radandam a întrebat:

Știți vreo crema bună pentru durerile de spate, pentru coloana...Voi ce creme folositi pentru durerile de spate? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Pentru durerile de coloana e mai greu, majoritatea unguentelor din comert sunt pentru durerile musculare nu cele ale oaselor. Mai bine vezi un specialist daca tot nu trece sau macar se diminueaza ca intensitate dupa cateva zile.

| IsabelaIssa a răspuns:

Încearcă perna ortopedica mai ales dacă stai mult pe scaun, o să vezi diferența.

| Violleta2022 a răspuns:

Pentru durerile coloanei vertebrale (osoase) este indicat sa faci fizioterapie, masaje facute de un chiropractor sau terapeut, fiindca cremele nu ajuta la durerile de oase.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că nu te vindeci cu unguente/geluri, acestea doar ameliorează din durere. Ele își fac mai mult efectul in combinație cu alte medicamente, probabil niște antiinflamtoare/analgezice etc.
Du-te să ți se facă o radiografie (cel mai rapid te preia la Serviciul de Urgență din orașul tău, dar trebuie să le spui că durerea a început în urmă cu câteva ore, nu ieri sau mai demult, fiindca te vor trimite la medicul de familie.
Și la el, nu faci mare lucru, îți va da doar un bilet de trimitere către specialist.
Asa că, cel mai bine, fără să fii atât de mult pe drumuri, du-te azi, cand iesi de la scoala, la urgență, cu un părinte, dar nu singur. Să ai actul de identitate la tine.
În urma unei radiografii (in mod sigur o să îți facă, fără să le ceri tu asta), medicul va ști cum să te ajute. Lasă-te pe mâna lor, dar nu lăsa timpul să treacă. Sănătate multă!

| ancaval a răspuns:

Ar fi mai bine să mergi la medic și să-ți de-a cremă pentru problema ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voltaren emulgel

| Teo29 a răspuns:

Osteocicatrat gel, gasesti la farmacie veterinara.
Nu te speria ca zic veterinar, e din pkante doar dar are concentratie mai ridicata, care isi chiar face efectul...

are 25 % tinctura radacina tatateasa, iar la plafar iti vand astia creme cu 1 % si vor sa aiba efect...

Dar, incearca sa rezolvi cauza problemelor de spate, nu doar efectul...

| Swae a răspuns:

Ce nasol e sa ramai frustrat ca ti a trosnit un bou spatele. Da l in judecata