| MrBinGO a întrebat:

Salut TPU,
Am 13 ani 9 luni,inaltimea 1, 74 m,tatăl meu are 1, 85 m,mama mea are 1, 71.
Pana la ce inaltime pot creste?
Eu unul vreau sa cresc pana la 1.85, credeti ca voi ajunge la aceasta inaltime?
P.S.
Port mărimea 44 la picior daca contează.Nu stiu, spuneti voi

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Depinde de malformatia pe care o ai... nu totdeauna conteaza inaltimea parintilor... poti ajunge pana la 1.80 sau chiar sa fii mai inalt decat tatal tau. Nu se stie niciodata si ti-am zis: depinde de malformatia ta generica.

| alessia5158 a răspuns (pentru RareşTPUro):

Sperii copilul folosind termenul de "malformatie" in loc de "mostenire genetica"!---ori nu cunosti intelesul termenilor, ori te-ai grabit.

| Salontanul a răspuns (pentru alessia5158):

Ce sa-i faci?! Unii dau raspunsuri ca sa se afle in treaba.

| Libertus a răspuns:

Daca acum ai 1.74, o sa cresti ca lumea omule. Pana la 19-20 o sa tot cresti. Treci de 1. 85.

| stella2355 a răspuns:

Daca ai 13 ani atunci cred ca poti creste...

| tanaka666 a răspuns:

Fiecare copil are propriul ritm de crestere si dezvoltare genetica. Unul se dezvolta mai repede, altul, mai incet. Nu trebuie sa-ti faci griji ca nu este sanatos. Nu exista o greutate si o inaltime ideale. Important este ca dezvoltarea sa fie continua.

De obicei, un om normal creste pana la varsta de 25 de ani. Cu cat face mai mult sport, cu atat creste mai mult si mai armonios, dar, procesul de crestere, depinde in mare parte si de unii hormoni, hormoni precum: HGH (human grownth hormone) - STH (somatotropin), IGF-1 si nu numai (Insulin like grownth hormone), denumit si somatomedin C (este secretat de ficat sub actiunea STH) si unii hormoni sexuali ca testosteronul si estradiolul.

Exista unele exercitii de crestere, crestere atat in inaltime, cat si in masa musculara si nu numai, s-ar putea sa fie buna respectiva carte...