| Gino_Giuseppe_1988 a întrebat:

Am 14 ani, 1.70 m inaltime si 80 de kg. Acum ca vine vara, si programul meu e mult mai liber, as vrea sa slabesc cam 20 de kg. Cel mai mult se observa grasimea la gat ( reusesc sa fac barbie dubla din grasime, asa sunt de gras ), pe solduri, talie si burta. Cum sa scap de aceste 20 de kg in plus.
Eu m-am gandit in felul urmator. Pentru ca o sa imi petrec noptile jucandu-ma pe calculator si culcandu-ma pe la ora 2-3 dimineata, am sa ma trezesc pe la 12. Asa ca programul meu e in felul urmator (fii 12 cand ma trezesc ma gandeam sa sar peste mic-dejun si sa iau pranzul si cina. :
,, Dimineata,, (ora 12:30-13:00 ) : Mananc o salata facuta dintr-un castravete, o rosie si ceapa verde.
Gustare (Ora 16:00-17:00 ) : Un mar sau o banana
Cina (Ora 18:00-19:00) : O salata la fel ca minineata si o cana ( mai mica) de iaurt cu 0% grasimimi;
In caz de foame nocturna, ma gandeam la un morcov.
FARA sucuri acidulate ( sau sucuri in general), Dulciuri, carne, lapte ( cu grasimi), oua, sau produse de panificatie.
Aveti o parere despre apa asta cu vitamine? E mai mult suc dar este sanatoasa, ma ajuta sa beau ceva sanatos si fara sa ma ingras?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Totala gresita alimentatia ta pentru slabire.
1. Somnul de noapte trebuie respectat, asta daca vrei sa slabesti. In timpul somnului se pierd calorii si nu esti nevoit sa mananci.
2. Micul dejun se ia intotdeauna la orele diminetii nu la pranz, pentru ati intarii corpul, de a fi energic, de a avea o memorie buna.
Pranzul se ia intre orele 12-14:30
Cina se ia pana in ora 20 cel tarziu.

Ti-as sugera sa consumi la micul dejun: cereale cu lapte, tu la varsta ta ai nevoie de vitamine. La pranz consuma carne precum pui, curcan, peste sau carne de vita gatita in fel si chip alaturi de legume.
La cina poti opta pe o salata Cezar cu piept de pui (cauta pe net retete)
Banana nu este indicata intr-o dieta, are cele mai multe calorii si carbohidrati.
Nu consuma in acest timp sucurile din comert, produse fainoase, panificatie se accepta intr-o dieta cu paine neagra cate 1-2 felii, nu consuma fructele dulci: cirese, mere, banane, portocale
Laptele, branza, iaurturile carnea, ouale sunt indicate intr-o dieta slaba in calorii, produsele lactate sunt pline de proteine si iti dau un aport de energie pe intreaga zi.
Iesi cu bicicleta zi de zi, mergi la piscina/plaja sa inoti, consuma apa cat poti tu de multa si vei reduce. Desi 20 de kg nu vei reusi in 3 luni sa dai jos si nici intr-o saptamana, asta in timp.
Eu tin dieta low-carb (hipocalorica) si intr-o luna si 2 saptamani am slabit 6 kg abia. Mi-am propus ca sa dau jos 15 kg in 5 luni. Si cu toate eu am 1.77 si o varsta mult mai mare decat a ta. Ca sa faci o dieta trebuie sa o faci cu cap, ceea ce faci tu, vei da in anemie, nu te hranesti corespunzator si nici nu-ti iei orele de somn cum trebuie.

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru MihaelaDart):

Deci dupa ce mi-ai scris aici pot sa slabesc?
si ce fel de cereale

| MihaelaDart a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

Da, poti slabi. In dieta low-carb se accepta cerealele care sunt cu putine carbohidrati si in multe proteine. Ceea ce consum eu (cand am chef, imi fac cereale cu lapte, folosesc pe astea http://mydiet-shop.co.uk/......530-g.jpg, in Romania nu am nici o idee daca se gasesc. Eu le-am gasit in DM in Germania, desi poti face un drum si tu prin DM la produsele bio si de slabit, intreaba personalul de-acolo si te vor ajuta) Cat faci cumparaturi cu parintii, te vei uita la ceea ce contine produsul cumparat.
Cerealele cu lapte de 1.5% ar trebui sa contina: fulgi de soia, fulgi de nuca de cocos, alune de orice fel (de padure, braziliene, nuci), fructe uscate sau bucati de ciocolata neagra, fulgi de grau, eritritol (este zahar fara calorii, fara carbo) sau zahar de stevie ori indulcitor si laptele de 1.5% sau de 0.3%.
In dieta de low-carb folosesc produsele : faina de orez, faina de nuca de cocos, faina de migdale, zaharul eritritol, milk shake proteina pudra pe care-l amestec cu lapte caldut, seminte de chia, legume de aproape orice fel, fructe : pepenele galben, ciresele foarte rar consumate (le poti consuma in zilele cheat meals), kiwi, avocado si altele. Cu toate te poti ghida din articol de ceea ce ai nevoie si ce nu : http://www.fitbody.ro/......-carb.html
Cat si un meniu pentru o saptamana: https://www.slabsaugras.ro/dieta-low-carb-meniu-pentru-o-saptamana/ (poti schimba in functie de ceea ce iti place sau din primul link dat).
Fiecare corp in parte slabeste in felul sau, daca asimilezi repede apa din corp, poti slabi si 20 kile in 3 luni, daca asimilezi greu, i-ati gandul de a da jos atatea kg intr-un timp atat de scurt.
In dieta low carb se incepe mai intai cu o calculare de kg dupa varsta, inaltime pentru ati rezulta cate calorii trebuie sa consumi zi de zi. Ca sa stii cate calorii trebuie consumate zilnic, descarca pe telefonul tau o aplicatie care sa aiba un jurnal alimentar in functie de calorii, cauta in Magazin ceva si sa fie potrivit pentru tine. http://unica.md/calculator-necesarul-zilnic-de-calorii/

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru MihaelaDart):

Fulgii de porumb sunt ok?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Gino_Giuseppe_1988):

Daca vrei sa functioneze, stabileste-ti portii mici, pe care ai grija sa nu le cresti progresiv! Cerealele in sine nu te ajuta sa slabesti, decat daca ai o alimentatie mai slaba in calorii per total!
Sa ai mare grija! Cele mai populare tipuri de fulgi de porumb, din comert, au mult zahar adaugat sau sirop de porumb! Cauta variantele mai sanatoase, de pe rafturile bio sau din magazinele tip plafar! Cu toate ca poti scormoni magazinele si de produse mai sanatoase slabe in calorii.

7 răspunsuri:
| NameInUse a răspuns:

Nu ma pricep eu la alimentatie, dar recomand sa faci si sport. Daca reusesti sa pierzi 20kg, o sa se vada urat.
Pune curu' la treaba!

| Kiki20098 a răspuns:

(Nu inteleg intrebarea)
1.Ca sa slabesti trebuie Sa Elimini complet mancarea fainoasa.
2.Primul "ingredient" cu care ar trebui să îţi începi ziua este o cană de apă caldă cu o jumătate de lămâie.

3.Alimentele care le poti consuma;
Un smoothie făcut din umrătoarele ingrediente:

1 cană mare (250 ml) de lapte de migdale cu vanilie, neîndulcit
2 linguri de pudră de proteine de orez
2 linguri de seminţe de in
120 g fructe de pădure congelate
½ banană
Ceai verde: este de preferat cel organic.

Proteine: 170 g de carne o dată la 6 ore, însă nimic în afară de pui, curcan sau peşte

Carbohidraţi: 100 g de orez brun gătit pe zi (nici un fel de alţi carbohidraţi)

Grăsimi: consumate cu moderaţie, cum ar fi uleiul de măsline sau avocado

Lactate: 240 ml iaurt grecesc(nici un alt fel de lactat)

Legume: orice legume slabe din punct de vedere glicemic, cum ar fi broccoli, ciuperci, ceapă, ardei, roşii, salată, anghinare, sparanghel, castravete, etc.

Ce nu ai voie sa mananci

Carbohidraţii (nimic în afară de orezul integral,
Nici un fel de îndulcitori artificiali (asta include şi sucurile dietetice)
Fără zahăr alb
Fără alcool
Fără cofeină (doar ceai verde)
Fără lactate (cu excepţia iaurtului grecesc)
Fără gustări între 8pm şi 8am
Gustări: humus, murături, nuci

Sper ca te-am ajutat putin, ca sa-ti dai seama ce poti sa mananci.
Regimul tau este prea sarac, deoarece nu contine proteine, carbohidrati, etc.
Cu dieta de mai sus o slabesti rapid si sanatos.
P.S Nu sta mult pe calculator, ca te ingrasi stand pe scaun big grin
Culca-te pe la 21-22:00 si scoala-te la cel mult ora 8:00-9:00
winking
Si fa mai multa miscare, dimineata alearga si fa sport.Deja devii barbat, doar nu Vrei sa te rada fetele.BAFTA!

| Gino_Giuseppe_1988 explică (pentru Kiki20098):

Poti sa imi faci un regim? Adica la ce ora ma trezesc, la ce ora sa mananc, cata apa sa beau, cat sport sa fac, la cat sa ma culc si ce sa nu mananc si ce sa mananac. Daca imi zici aste aidi dau funda!