| Morin11 a întrebat:

Am 16 ani si de doua zile am observat ca imi creste maseaua de minte, lucru care provoaca dureri insuportabile, am cautat informati, dar nu am inteles cam cat timp trebuie sa indur durerea aceasta pana cand maseaua de minte iese complet. Va rog sa ma ajutati

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie îmi crește de aproape 11 ani, de când aveam opt ani. Mă doare cumplit timp de o săpămână, simt că crește puțin, apoi se potolește. Peste vreo cinci săptămâni iarăși mă doare, iarăși crește un pic și tot așa. Dar nu cresc toate patru deodată, câteodată numai una, câteodată două. Un prieten s-a trezit dimineața că are ceva în spate după dinți. S-a uitat, într-o singură noapte i-au crescut toate cele patru măsele de minte, și nici nu simțea durerea, nu s-a trezit că îl doare. Eu în schimb când îmi crește, nici să adorm nu pot.
Deci diferă de la om la om. Dacă ești norocos, nu va dura mult.