| blurixe a întrebat:

Am amigdalele inflamate si am mestecat niste guma mentolata ORBIT. Are vreun efect negativ? Stiu ca nu ar trebui sa beau sau sa mananc rece, si nu am baut/mancat, dar mi-e frica de efectul acestei gume. :-s Please, vreau raspuns rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu se întâmplă nimic dacă ai mestecat gumă mentolată, ajută la o bună respirație prin căile respiratorii superioare. Dacă ai acasă miere, fă apel la ea printr-o linguriță de miere care o ți câteva secunde în gură (dacă nu te supără dinții) și o lași să alunece ușor pe gât, are efect antiinflamator, cicatrizant, calmant. Timp de 5-10 minute nu mânânci și nu bei nimic.
Consumul de lichide reci se face după o îndepărtare a amigdalelor, nu și în situația ta. Lichidele le bei la temperatura camerei și alimentele ușor încălzite (nu fierbinți) și treci și pe la medicul de familie să te vadă.
Sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu are nici o importanata ca ai mancat guma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calmeaza-te, nu ai ce sa patesti.e doar o guma

| radu_8253 a răspuns:

N-are treaba stai linistit(a)