| XxXsTyLLeXxX a întrebat:

am auzit ca daca ai miopie nu ai voie sa faci efort fizic deoarece se poate dezlipi de pe retina, desi am miopie mica de -0.25 imi este frica sa joc fotbal si sa fac alte activitati care imi plac, si nu stii daca pot sa le fac deoarece v-am zis mai sus ca imi este frica. Ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| simina96 a răspuns:

Bună! Si eu am miopie de mai mulți ani, cu dioptrii mult mai mari decat ai tu si mie oftalmologul nu mi-a spus niciodată că nu am voie să fac efort fizic din pricina acestui lucru. Eu fac sport mai rar recunosc, dar cand mai făceam din cand in cand nu am avut nici o problemă. Nu vad sa aiba vreo legatura sportul cu miopia mi se pare o aberatie. Posibil unele sporturi mai dure sau in cazul in care suprasoliciti organismul sa nu fie ok, dar asta nu inseamna sa nu mai poti face miscare deloc.Practică orice sport doresti cu grija si fără frică! daca ai citit undeva pe net chestia asta nu te mai încrede, de multe ori informațiile sunt eronate si se exagerează.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Efortul mare poate determina dezlipire de retina la miopii severe (peste 10). Iar efort mare nu inseamna fotbal, ncii macar de performanta, ci mai degraba haltere de performanta (de exemplu)

Bula
| Bula a răspuns:

In mod normal, dioptriile CRESC spre + cu inaintarea in varsta. Peste cativa ani vei avea 0, iar dupa aceea va trece spre dioptrii +.
La 0.25 dioptrii +/- nici nu se pune problema de ochelari, fiindca se incadreaza in gradul de precizie a aparatului de masurare.

Ca urmare, poti face orice sport, evitand excesele.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Desprinderea de retina se face cand ai de la -4, 5 in sus. La 0.25 e nimic

| xerxes1 a răspuns:

Ai auzit gresit.
Iar -0, 25 nu este miopie este fudulie.

| anamariarot a răspuns:

Prostie mai mare de atât n-am auzit. Nu mai crede în toate tâmpeniile pe care le auzi.

| cezar003 a răspuns:

Poti face orice sport vrei, nu ti-as recomanda sa faci sporturi aerobice de viteza "cu ochelari sau fara lentile" tine minte

| cezar003 a răspuns:

Poti sa faci ce sport doresti si este chiar indicat nu te mai lua dupa tot netul ca ajungi sa te dai cu capul de pereti

| XxXsTyLLeXxX explică:

Multumesc pentru raspunsurile date, ma simit mai bine acum