| styleo2 a întrebat:

am avut un colt la degetu mare de la picior si l-am scos si a ramas umflat si rosu si cand apas pe pielita aia ma doare ce sa fac sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Un colt de la unghie? Pune bitter suedez sau tinctura de rostopasca, apoi alifie de galbenele, sau compresa cu rivanol, apoi bandajeaza degetul frumos. Cat stai cu piciorul dezvelit este ok sa ajunga aerul la rana, ca sa "respire", asa nu se pot instala o serie de microbi (bacterii anaerobe, ciuperci s. a.).

| Awndre a răspuns:

Nu trebuia sa-l scoti. ti-ai iritat mai tare zona cu probleme.straight face
Pune-ti rivanol.sau infasoara-ti degetul intr-o foaie, 2 de varza si tine-l pana dimineata. Daca nu trece in o saptamana, 2 mergi la chirurgie. Eu m-am chinuit 3 ani cu infectie la aman2 degetele.si doar prin operatie am scapat de ele.love struck. In 20 min operatia era gata, la ambele degete. >big grin