| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am deja 1.90 la 14 ani și vreau sa ma opresc din a mai ma inalta, știe careva o metoda din a ma opri din a mai ma inalta? Nu mai suport, stie careva o metoda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dezvolatarea este genetica. Poate untratament hipofizar te-ar putea ajuta! Mergi la medicul de familie sa-ti dea trimitere la un specialist!

| wildthing a răspuns:

Asa cum iti spunea cineva mai devreme, daca te deranjeaza atat de mult acest lucru, apuca-te sa tragi de fiare. Exista mitul (care e posibil sa fie adevarat) ca daca ridici greutati (mai ales deasupra capului) iti diminueaza cresterea in inaltime. Mai mult decat atat, una e sa fii foarte inalt si subtirel...si alta sa fii si bine facut!
Dar ce-i rau in a fi inalt? Si care ar fi problema chiar daca te-ai duce la 2, 20? Exista o multime de avantaje in a fi mai inalt decat altii.

| literallythesamebruh a răspuns:

Te apuci de sală. Ridicând greutăți, vei influența negativ dezvoltarea ta în înălțime.

| SporeBox a răspuns:

Salut. Inaltimea este total genetica si nu poate fi influentata de tine. Am vazut ca inaintea mea ti-a spus cineva ca mersul la sala o sa ajute sa o estompezi. E un sport sanatos si il recomand, eu il practic de la 10 ani si m-a ajutat mult sa ma dezvolt fizic si psihic, dar daca vrei sa il faci ca sa te opresti din crescut in inaltime eu zic sa nu te obosesti pentru ca nu are rost. Poate, nu neg asta, exista o varianta sa nu mai cresti din cauza greutatilor, dar ar fi nevoie de o greutate prea mare, pe care corpul tau nu o poate sustine. Hormonul de crestere este degajat in timpul somnului adanc si avand o alimentatie sanatoasa, sportul chiar ajuta la asta. Vreau sa fac clara chestia asta pentru ca am vazut prea multa lume care crede mituri. Contacteaza pe retelele de socializare un bodybuilder de orice varsta si intreaba-l de cat timp face sala si daca asta i-a influentat inaltimea, apoi du-te la oamenii care iti spun miturile astea si intreaba-i de cat timp fac sala. Vei vedea diferenta. Daca nu te-am convins, cauta inaltimea lui Arnold, marele bodybuilder de pe vremea cand nici nu existau suplimente alimentare. Pe scurt, apuca-te de sport daca vrei, chiar te incurajez la varsta ta, dar nu ca sa iti influentezi inaltimea, pentru ca nu o sa functioneze. Inteleg ca poate fi frustrant sa fii atat de inalt, poate fi genetic, poate fi o boala genetica, gigantism daca tin bine minte. Fa-ti un control daca te frustreaza chestia asta. Probabil cresti acum mai mult si apoi vei creste mai putin, nu ma pricep foarte bine pe genetica. Si eu am crescut mult si brusc la varsta ta, tot ce trebuie sa faci e sa te obisnuiesti cu ea. Sper ca te-am ajutat.