| adi4fotbal a întrebat:

am fost ieri la doctor si am aflat ca am rubeola. astazi mi-au iesit petele rosii pe tot corpul..cat trebuie sa stau in casa? Peste 7 zile trebuie sa merg la un majorat la un prieten foarte bun...imi trece pana atunci? cel mai bun rasp. primeste funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| CrissuCristina a răspuns:

Eruptia de pe piele dureaza de obicei 3 zile. Ganglionii pot ramane umflati timp de o saptamana sau mai mult, iar durerile de la nivelul incheieturilor pot dura 2 saptamani. Copiii care sufera de rubeola se vindeca in aproximativ o saptamana, dar la adulti poate necesita mai mult timp.
Cred ca vei putea sa ajungi la majoratul prietenului tau.

3 răspunsuri:
| TreiSurori a răspuns:

Rubeola, numita si pojar german sau pojarul de 3 zile, este o boala produsa de virusul rubeolic. Rubeola este de obicei o boala blanda care nu produce probleme pe termen lung.

| Kida_9769 a răspuns:

Eu am avut rubeola si mi-a zis doctorul sa stau acasa 5 zile si dupa aia am plecat la scoala... da am luat o gramada de tratamente adica m-am dat cu diferite creme si albastru de metil peste toate petele de 3 ori pe zi... daca o sa faci si tu ca mine o sa fie bine si te duci la majorat

| CysS a răspuns:

Buna! Si eu am avut rubeola. asta e a8a zi, mai am o zi de stat in casa. O sa-ti treaca, doar daca stai in casa, la caldura, izolat si nu iesi deloc afara. Sper ca te-am ajutatwinking! Multa bafta.