| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am fost la medicul dermatolog si mi-a zis ca ma scabie, acum iau tratament-ul prescris, de miercuri nu ma mai fost la școală iar părinții mei vor ca de luni sa ma duc, chiar daca inca îmi ies bube si încă sunt in tratament, e normal sa ma duc la școală chiar daca încă sunt contagios? Mie nu mi se pare normal!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scabia (sau raia, cum se mai numeste in popor) este extrem de contagioasa!
Nu poti inca sa mergi la scoala, pana nu scapi de scabie fiindca iti poti infecta colegii.
Scoala trebuie anuntata si facuta o deratizare completa.
Acasa totul trebuie spalat, dezinfectat iar haineleatle de corp si lenjeria de pat trebuiesc fierte.
Imi pare rau sa-ti spun astea, dar chiar nu glumesc!

https://bioclinica.ro/......-si-igiena

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, este contagioasa. Pana nu se diminuează simptomele nu poți merge in colectivitate. Dermatologul bănuiesc ca ți-a zis cât sa stai in casa. Poți da și altora. Cât timp îți iei și iei tratament trebuie sa stai acasa. Sigur ți se va da scutire medicala.

| mi25 a răspuns:

Trebuie sa stai acasa pana se vindeca, asa cum ti-a spus medicul dermatolog.
Spune-le parintilor ca pot fi acuzati de Nerespectarea măsurilor pentru prevenirea sau combaterea bolilor infectocontagioase.