| SingleForOne a întrebat:

Am gasit un arici in gradina, dar nu stiu ce sa fac cu el. Nu-l pot tine acasa.
Unde as putea sa-l duc?
Inafara sa-l arunc pe camp sau sa-l dau unui prieten, sau ceva de genu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Ariciul vaneaza si manânca insectele daunatoare din gradina ta dar mai ales șerpii care sunt prada lui preferata.
Eu unul l-aș pastra. Un arici in gradina e ca antivirusul in PC.
Eu am in gradina 2 arici și nu ma deranjeaza, curata gradina de daunatori, nu sunt mofturosi mananca orice le dau.Nu stiu daca sunt omnivori. Am vazut cum mananca pâine.

4 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Dar de ce nu il lasi in gradina? E un insectivor util, probabil are un teritoriu care contine si gradina ta.

| SingleForOne explică:

Si eu l-as pastra, mi se par super simpatici. Insa, din motive familiale(parintii) impotriva animalelor ar trebui sa-l dau.

| Alexul99 a răspuns:

Pune un anunt pe olx ca il dai spre adoptie, cine stie, poate ca cineva isi doreste unul.

| Chernobyl a răspuns:

Poti sa-l duci in padure.