| AnonimGirl010101 a întrebat:

am gasit ieri seara, un arici, pe care l-am luat acasa. Acum, el sta intr-o cutie dar nu stiu ce sa ii dau sa manance. Ma ajutati voi?
PS: Locuiesc la bloc.

4 răspunsuri:
| AnonimGirl010101 explică:

NU e vorba ca il tin la mine, numai ca pentru o zi va sta in apartamentul meu!
In aceasta seara vreau sa il duc la o prietena de-a mea care sta la curte si sre nevoie de un arici pentru insecte!
Numai ca, as vrea sa stiu ce sa ii dau de mancare pentu o zi, nu mai mult.
Am incercat cu mere, cartofi si salata. Si nu mananca nimic.
Va rog, ajutati-ma!

| TheKings a răspuns:

Ce-a mai buna solutie e sa il duci inapoi in natura.Acolo este mediul lui de viata. Daca il ti in casa toata ziua o sa iti moara si este pacat.

| AnonimGirl010101 explică (pentru TheKings):

Eu vreau sa il duc in natura, si vei afla unde in randurile de mai jos.
Dar totusi, nu as vrea sa cumpar mancare pentu misici sa etc. doar pentru o singura zi! Te rog ajuta-ma!

| AndreiHuh a răspuns:

Cand este crescut in captivitate, trebuie hranit cu hrana din comert, speciala pentru arici sau hrana uscata pentru pisici, bogata in proteine. Este indicat sa i se dea insecte doar sub forma de gustare, cam o data pe saptamana. Cele mai bune insecte pentru arici sunt greierii si larvele de gandaci.