| Baies_Miruna_Andreea_1992 a întrebat:

am nevoie de un răspuns urgent. M-am taiat la deget si mi-am patat o bluza de culoare verde. Se mai duce de pe bluza? Daca da cu ce? Va rog e urgent

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| valentin2015 a răspuns:

Da se mai i-a pata.
Dai cu apa rece, cu puțin detergent de ruf(pentru ca alt detergent poate sa nu i-a pata prea bine) si dupa o clatesti cu apa rece...
Ca sa stii o poti băga si la masina de spălat rufe (daca ai).
Si o lasi sa se usuce...
NU DA CU FIERUL DE CALCAT PE EA PENTRU CA SE POATE STRICA FIERUL DE CALCAT DAR SI BLUZA SA SE RUPĂ

. Sper ca ti-am fost de ajutor...si ascultă-mă ca eu ti-am scris cu sinceritate ✌

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Apa rece si sapun.
Uzi pata cu putina apa rece (cea calda fixeza pata), freci cu putin sapun, clatesti foarte bine. Apoi speli normal sau usuci cu fierul de calcat daca e urgent.

| Divy a răspuns:

Sunt singurul căruia îi pasă de deget?

Vãd că vă pasă de pata de pe bluzăbatting eyelashes asta e dubios laughing

| Porcusorul a răspuns:

Probabil ca se va duce pata. Daca nu, poti sa vinzi bluza unor daltonisti.

| Adrian_Paraschiv_1993 a răspuns:

Apa cu sapun nu ajunge. amesteca apa cu apa oxigenata si pune pe pata si speli o sa-ti iese.

| ciulizabela a răspuns:

Pune apa oxigenata peste pata. (Amesteca apa oxigenata si apa plata in proportii egale daca ai de-a face cu tesaturi mai delicate.). Foloseste o carpa curata pentru a sterge usor zona afectata. Repeta pana ce pata a devenit foarte deschisa la culoare. Spala haina in apa rece cu detergent manual.
Metoda de indepartare a petelor de sange cu apa cu sare
Pentru tesaturile colorate poti incerca sa aplici o solutie de apa cu sare. Dizolva o lingura plina de sare intr-o cana de apa si inmoaie zona afectata in ea. Las-o pentru cel putin 30 de minute, apoi clateste si spala cu un detergent manual.
Tine cont de faptul ca in multe cazuri e nevoie sa lasi pata la inmuiat peste noapte in apa rece.