| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate: daca temperatura corpului uman, in conditii normale, variaza undeva intre 36 si 37 de grade Celsius, cum se face ca simtim caldura si discomfort termic atunci cand intr-o camera este aceeasi temperatura?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Gandeste-te ca temperatura aia de 37 de grade este mentinuta si la zero grade de catre corp, cand intri intro camera de 35 de grade daca corpul nu ar transpira ai muri pentru ca e prea cald, asa transpiri te racoresti, chestile alea le avem de la reptile ele luau energie apoi o descarcau, de aia ele aveau nevoie mai mereu de energie, mamiferele cu sangele cald ele singure isi causeaza caldura, caldura vine din arderea grasimilor / carbohidratilor, de aia slabim ca ardem mereu energie si cand stai arzi energie destul de multa 2000 de calorii per 24 de ore adica 2000 de grade in 24 de ore, pentru ca o calorie =1 grad, apropo mamiferele cu blana ele nu tranpira doar noi pentru ca avem glande alea speciale, deci un leu nu poate fugi mult si de aia face sprinturii, noi ne puteam deplasa zeci de km pe jos in caldura la ceva suntem camiponi si noi

| Anonimuserr a răspuns:

Temperatura 36,37 de grade este cea din interiorul organismului și la nivelul pielii.
Când intrăm într-o cameră sau chair afară și sunt 36, 37 de grade, organismul știe să echilibreze temperatura și să rămână la fel ca în interiorul organismului. Organismele noastre sunt deștepte, astfel încet încet se elimină transpirația care are rolul de la răcori organismul pentru a ne da starea de bine.