| anonim_4396 a întrebat:

Am o curiozitate despre mecanica: care dintre urmatoarele sunt folosite de nutritionisti pentru a calcula caloriile consumate: lucrul mecanic sau energia cinetica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| gratargratar a răspuns:

Nici una, nici alta. Caloriile consumate se masoara in c (calorii) sau kCal (1000 calorii).
1 calorie = 4, 2 joule (aproximativ)

Daca vrei sa masori cate calorii a consumat un organism (un om, spre exemplu), atunci poti masura indirect prin variatia temperaturii corpului. Deci la baza sta energia termica.

Spre exemplu, daca un organism are 10 g de apa, iar 1 calorie este necesara pentru a creste temperatura apei cu un grad celsius, atunci daca temperatura organismului creste de la 36 la 37 de grade celsius, putem concluziona ca organismal a consumat 10 calorii.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Căldura eliberată prin arderea în oxigen a materiei respective. Se măsoară in kcal sau kjouli.