| Anonimul54287654098 a întrebat:

Am o întrebare ciudată.
O femeie când naste, poate muri?
Cum se intampla asta, in ce conditii?
Ce trebuie facut ca sa nu moara? Intreb doar din pură curiozitate

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

N-ai văzut la știri, se moare și din extracție dentară

| alina2k18 a răspuns:

Nu se moare din cauza nasterii ci datorita complicatiilorwinking
Infectii sau hemoragii.
Ce trebuie facut? Pai pacienta sa aiba grija de sanatatewinking si sa aiba si un doctor ginecolog f bunwinking ca daca e gen Raluca Barsan o cam pui laughing
Plus anestezist smecher daca e vorba de cezariana.

| RKBlue a răspuns:

Rata mortalitatii in timpul nasterii e mica acum, fata de cum era in trecut.
Deci, mai bine spus e:Unele femei, cand nasc, pot sa moara.
Exista diferite motive.
Inainte se murea din cauza extenuarii, caci travaliul putea dura prea mult.
Infectiile, datorate lipsei metodelor de igiena, ca spalatul pe maini, provocau multe decese in randul femeilor.
Ce trebuie facut ca sa nu moara?
Pai, nu exista o metoda standard.
Din cauza faptului ca nu exista o singura cauza a decesului in timpul nasterii, nu exista o singura modalitate de a salva femeia.

| anonima123455666667543212345654321 a răspuns:

Hey,daca are probleme cu sarcina sau daca i se infecteaza cezariana poate muri. poate muri si ea si fatul daca naste prematur.depinde de caz la faza cu salvarea vietii femeii.dar in orice caz trebuie sa mearga la spital.