| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu antrenamentul/masa musculara...
Am 14 ani, 63 kg, 17X cm si fac sala de 4 luni si ceva si lucrez cate o grupa pe zi ( 5zile/7 ).
La piept fac 4 ex. diferite a cate 5 serii; la spate la fel; la brate : 3 ex. diferite a cate 5 serii (biceps ) si la triceps 2 ex. diferite a cate 5 serii; la picioare : 2 ex. pentru cvadriceps (presa si inca unul, in niciun caz cu haltera pe umeri ) si 2 ex. a cate 5 serii la gambe; la umeri : 4 ex. a cate 5 serii.

Mentionez ca la fiecare serie fac cate 8-10 repetari cu greutati mari, incat abia sa fac 10 repetari.

>> As vrea sa stiu daca pot intra in supraantremanent cu acest program sau daca e ceva gresit la el.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Depinde si de inaltimea ta dar la 14 ani gretatea ideala ar fi 63 kg-1, 70.Lucreaza grupe diferite de muchi si fa pauza de o zi intre antrenamente.Greutatile cu care faci nu trebuie sa te traga in jos ci mai degraba sa-ti permita sa executi serii repetate execuatate cat mai corect in asa fel muschiul sa fie antrenat in mod corect.
Durata unei sedinte de antrenament nu ar trebui sa fie mai mare de 1 ora(ca obosesti prea tare organismul), ci mai degraba executarea seriilor cu pauza foarte scurta(cat scuturi membrele) si pana ajingi sa simti ca muschiul sau grupa de muschi pe care o lucrezi e pompat/a la maxim.bea multa apa.

| Valentin_7540 a răspuns:

HaiZI, nu am zis ca am 1, 70, am zis 17X, adica 1 metru saptezeci si ceva