| gladiatoru5000 a întrebat:

am o perioada mai proasta, nu am reusit sa imi gasesc de munca din cauza unor probleme, plus ca trec printr-o depresie suicidala, am facut asta in trecut odata, plus ca toti imi intorc spatele, ce e de facut? Ma simt asa in plus

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| raceman a răspuns:

Sfatul meu este sa te duci la medic specialist sau medicul de familie si sa te indrume el mai departe. Printre altele e bine sa discuti problemele cu persoane apropiate in care ai incredere si stii ca te-ar putea ajuta cu vorbe bune. Astea pentru inceput. Si eu am trecut prin depresie, stari de anxietate si chiar atacuri de panica dar cu tratament si discutii cu apropiatii am trecut peste. Ideea la care am ajuns e ca mai devreme sau mai tarziu toti parasim aceasta lume si nu are rost sa ne stresam sau sa renuntam repede ci sa luptam si sa ajungem sa ne bucuram de viata ca sunt multe de incercat in viata asta. Vis a vis de locul de munca depinde si ce ai incercat sa gasesti, poate nu ai experienta necesara, poate nu ai un CV ok sau alte motive. Daca nu reusesti sa obtii un anumit job incearca altceva, poate sa pornesti mai de jos sau poate alt domeniu. Oricum ar fi e ceva de moment. Cu cat incerci mai multe variante, cu atat cresc sansele tale. Eu am incercat ani buni sa ma angajez pe pozitii pentru care nu aveam nicio calificare sau certificare. Ideea e ca trebuie uneori sa accepti si joburi nasoale la inceput sa poti sa evoluezi.

3 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ai fost diagnosticat cu depresie?
Medicul nu ti-a dat un tratament? Ma indoiesc ca nu.
Depresia este o boala destul de serioasa, netratata se AGRAVEAZA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihiatru depresia și gândurile suicidale dispar de la antidepresive după 29 de zile. Vei gestiona altfel lucrurile ai nevoie de antidepresive ca să treci peste perioada asta tratează pana nu devine cronica depresia.

| OctavianSps a răspuns:

Imi pare rau pentru situatia ta. Chiar daca suntem straini, noi suntem alaturi de tine.