| oOSmileoO a întrebat:

Nu mai intelg de ce mai traiesc...am trecut printr-o serie de necazuri si simt cum ca toti mi-au intors spatele. Familia nu vrea sa imi mai ofere sprijin, nu imi dau nici un sfat cu toate ca au observat ca trec printr-o perioada grea.Prietenii la fel, abia de ma mai saluta, chiar si prietena cea mai buna o vad acum ca si-a gasit o alta prietena...Chiar nu stiu ce sa fac...Am parte numai de necazuri si in fiecare dimineata ma trezesc si ma intreb daca totul a fost doar un cosmar....nu imi mai gasesc rostul si simt ca sunt in plus. Orice as face stiu ca va fi un esec Va rog ajutat-ma!

20 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Traiesti fiindca esti un om pe pamant, cu un rost sa muncesti si sa cotizezi pensii la batrani. Chiar daca esti mica acum in viitor o sa ai banii tai, alte probleme de la viata daca te mai gandesti la pesimism si solutia e sa iti cauti un hobby ca sa te mai retina din suparari.

greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa se puna de acord familia si prietenii si sa dispara cu totii din viata ta,greseala este la tine,n-au innebunit cu totii subit si te ocolesc!
Personal,din postarea ta inteleg singuratatea in care te zbati,dar cred ca te victimizezi prea mult,semeni cu o vale a plangerii nesfarsita,o jelanie molcoma de neoprit...
Nu cumva impovarezi pe toata lumea cu greutatile si necazurile tale,fara discernamant?
Ai pretuit vreodata o zi insorita,ai spus vreodata "azi sunt bine"? Ai apreciat faptul ca esti sanatoasa,ca ai maini,picioare,cap,o casa,o viata civilizata si normala?
Bine ar fi sa te gandesti ce anume faci gresit si,daca chiar totul e in regula,pur si simplu sa-ti schimbi dispozitia si reactiile fata de ei!
Este un moment greu pentru tine,ai nevoie de sprijin si toti te vor ajuta daca stii cum sa ceri ajutorul,dar nimeni nu e obligat sa o faca.
Si prietenii sa spunem ca ar putea sa nu fie prieteni buni,dar nici familia?
Incearca sa-ti punctezi viata cu zambet si lumina,nu te transforma intr-un vampir energetic,vei fi condamnata la o viata de singuratate,nimanui nu-i place doar sa dea si mai ales obligat,fortat de imprejurari.
Necazurile pe care le ai,daca stai si le analizezi cu sange rece,vei descoperi ca sunt doar greutati pe care,cu rabdare si vointa le poti depasi,chiar si singura.
Toti trecem prin necazuri si incercam sa le depasim,singuri cei mai multi,nu e deloc placut sa devenim sursa de neplacere a celor din jur,omul trist,melancolic,plangaret,nu-l iubeste nimeni.
Daca ai inteles ce ti-am spus,iti vei corija comportamentul si vei stii sa mergi inainte.
Daca nu ai inteles, te vei simti jignita si imi vei tranti vreo replica bosumflata, menita sa ma "puna la locul meu".
Nu stiu de ce, dar chiar iti vreau binele, vezi ce faci!

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru greece12):

Asta e unul dintre cele mai bune sfaturi pe care le-am citit de cand sunt pe TPU. Daca fata de la avatar esti tu, atunci esti si inteligenta si frumoasa.

| greece12 a răspuns (pentru KaterinkaBoy):

Multumesc,inseamna mult ceea ce imi spui, e motivul pentru care sunt aici.
Dar in avatar e Sharon Stone.happy

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru greece12):

Da,acum am realizatlaughing.Nu prea existam cand Sharon Stone era in zilele de glorie si de aici confuzia.Dar tu ramai grozava cu orice poza ai avea la avatar.winking

| greece12 a răspuns (pentru KaterinkaBoy):

happyNu-mi da idei si-mi pun vreo conopida stilizata!rolling on the floor

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru greece12):

rolling on the floor)...e alegerea ta.Dar mie imi place avatarul "zambicios" de acum.

| greece12 a răspuns (pentru KaterinkaBoy):

Atunci suntem chit, si mie imi place nick-ul tau!laughing
Mult!

| KaterinkaBoy a răspuns (pentru greece12):

Multumesc...mi s-a spus ca ma reprezinta.thinking

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
de ce majoritatea tineretului din ziua de azi, atunci cand dau de greu zic ca e sfarsitul lumii si ca toata lumea e impotriva lui? care e necazul tau atat de mare, incat sa nu iti mai doresti sa traiesti? fiecare la randul nostru, am trecut prin asa ceva, deceptii/esecuri/tradari de orice natura nu numai sentimental, dar nu am clacat atat de mult incat sa nu imi gasesc rostul ori sa imi doresc sfarsitul zilelor, sunt bolnava de 12 ani, nu mai stie ce e distractia, mersul mult pe jos, plimbari in parc etc, si tot imi doresc sa ma tina bunul Dumnezeu cat mai mult sa ma bucur de realizarile copiilor mei, am invatat in timp sa ma autosugestionez, sa gandesc la rece, sa calculez fiecare pas si vorba pentru binele meu, am invins teama si stiu ca daca eu nu lupt pentru a trai, nimeni nu ma va ajuta, nu cred ca ai o problema atat de mare incat sa nu gasesti ajutor/intelegere de la cei dragi, cat despre prietena ta, oare chiar crezi ca iti era prietena? la necaz iti vezi care iti sunt adevaratii prieteni, daca te-au abandonat, inseamna ca erau falsi si te poti bucura ca ai aflat la timp ce prieteni ai..multumeste-i bunului Dumnezeu ca esti sanatoasa, ca ai maini, picioare si ochi pentru a vedea si ca te vei fi in stare sa treci peste tot si toate...capu sus si nu claca... daca vrei sa vorbim mai mult pentru a te descatusa, imi poti trimite un mesaj privat.
O frumoasa zi sa ai si multa sanatatehappy

| UbexFlo a răspuns:

Stai linistita, am trecut prin situatii mult mai grele decat tine, m-am izolat in casa 2 ani de zile si apoi mi-am revenit din diferite motive.Important e sa nu ajungi si tu in situatia asta, sa te izolezi in casa pentru ca e cel mai groaznic lucru care ti se poate intampla.
Tot raul spre bine, tot ce trebuie sa faci tu e sa speri ca va fi bine mai tarziu.In legatura cu familia nu stiu ce sa zic, asa ziceam si eu candva doar ca eu nu comunicam cu ei si chiar nu aveau cum sa ma ajute.Cand am inceput sa comunic am observat ca situatie se imbunatateste.Cu prietenii e mai complicat.Probabil o sa te dezamagesc dar prietenii sunt c```e cu doua fete.Crede-ma ca de curand mi-am primit cel mai mare sut din viata mea din partea celui mai bun prieten, am avut incredere in el si acum sunt in pericol din cauza lui happyE mana in mana cu politia si nu-i pot face nimic.La tine situatia nu-i chiar atat de grava.Ai putea sa-ti gasesti un prieten virtual pentru incep si sa incerci sa te vezi cu el/ea dupa ce incepi sa-l/s-o cunosti cat de cat.happy

| harciog a răspuns:

Orice purtare a altora fata de noi are drept cauza in primul rind purtarea noastra fata de ei.Cred ca te-a durut in prastie de toata lumea.De parinti ca n-ai invatat si nici nu o faci si de prieteni ca le-ai vorbit urit si ia-i neglijat.

| hunterpainting a răspuns:

Familia, asta e, decizia lor, nu ai nici o vina.

Prietenii, nu le mai zice prieteni, gaseste-ti altii, nu e vina ta nici aici.

Prietena cea ma buna, la fel, iti gasesti alta.

Ar trebui sa ne zici si noua necazurile, altfel o sa credem ca ai luat note mici la scoala si exagerezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa simt si eu dar nu dispera continua vorbeste cu lumea in continuare nu mai te consuma o sa vezi ca va fi bine! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu te-a uitat! El nu îţi va întoarce niciodată spatele! Trebuie ca tu să-l cauţi! Şi eu am avut probleme şi să şti că nu mai am neliniştile sufleteşti şi gândurile rele! Dumnezeu e calea dreaptă. Acum, depinde ce vrei tu să alegiwinking.
Sper să alegi drumul cel bun :*

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Nu vreau sa te simti jignita dar ce zici tu acolo pare a fi perioada experimentala a adolescentei post pubertine.Ai 35 de ani si viata ta e mizerabila cumva? NU! Te droghezi cumva si in felul acesta ai indepartat lumea din jurul tau? Alte motive plauzibile pentru a te simti cum te simti tu nu gasesc.Noi romanii suntem un popor prapastios, tocmai acesta este motivul pentru care nu ne merge bine in tara.Calcam pe o piatra si strigam in gura mare ca avem nevoie de operatie.Fi altcumva! Gandeste-te ca toti se plang, iar uni din motive foarte reale si clare.Eu in locul tau, numai de al dracu n-as suferii! Ca sa arat ca generatia tanara de romani cel putin, pot trece peste probleme usor! Gandeste-te asa : rau cu rau dar mai rau fara rau.Sau ca pentru fiecare mizerie pe care o bagi acum la suflet dar nu o arati pe fata, exista un bine invers proportional cu mizeria aceea, in viitor! Orice faci sti ca va fi un esec? de unde sti pana nu incerci? VOINTA draga mea! Te-au "parasit" tovarasii? Foarte bine! Tovarasul adevarat iti este mai prezent la greu decat la bine crede-ma! Lasa-i pe aia care s-au indepartat de tine in pace, inseamna ca nu au meritat prietenia ta! Cand am trecut si eu printr-o faza asemanatoare m-am lepadat de toti cunoscutii si mi-am pus in minte anumite criterii clare de selectare a prietenilor.Acum am maxim 3 prieteni adevarati pe care nu i-as da pe 100. Ce nu te omoara te face mai puternic ( si mai pretentios )winking

| Alsodrfegnha a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Cam asta doream sa-i scriu si eu bietei fete doar ca folosind un limbaj mai... direct. Good advice, man happy

| Weedier a răspuns:

Nu-i adevarat..nu ti-au intors spatele...asa ti se pare, avand in vedere ca treci printr-o perioada grea happy sau... daca chiar asa e, poate au vazut ca ii respingi, ca esti intr-o stare proasta..si s-au gandit sa te lase o perioada de timp singura..sa-ti revii happy
SI NU,NU ESTI IN PLUS! ITI DAI SEAMA CE GREU LE-AR FI PARINTILOR, PRIETENILOR, RUDELOR FARA TINE? TI-AI PUS VREODATA INTREBAREA ASTA?! SUNT SIGURA CA NU.DAR, INCEARCA SA PRIVESTI PARTEA BUNA A LUCRURILOR (intotdeauna e si o parte buna) SI SA TRECI PESTE happy DU-TE LA UN PSIHOLOG SI ITI VEI REVENI, VEI FI CA INAINTE happy kisskiss
sper sa asculti sfatul meulove struck

| Cleopa a răspuns:

Nu gandi asa! trebuie sa constietizezi faptul ca in viata nu trebuie sa te astepti sa iti fie aproape cand dai de greu decat persoana ta. tu trebuie sa dai dovada de faptul ca esti in stare sa treci singura peste valurile vietii, caci sa stii ca niciodata nu primim ceva ce nu putem duce. odata si odata va rasari soarele si pe strada ta, trebuie doar sa crezi ca se va intampla asta. daca tu te gandesti numai la necazuri si ai numai ganduri negative, bineinteles ca asta ti se intampla. trebuie sa crezi ca totul va fi bine si chiar asa va fi! toata lumea are necazuri in viata, unii stau pe strazi si chiar nu au ajutor de la nimeni. nu trebuie sa te descurajeze faptele rele ce ti se intampola, din contra ele trebuie sa te intareasca si sa iti dovedeasca, ca poti trece peste orice. trebuie sa-ti demonstrezi tie insasi ca esti in stare sa elimini toate obstacolele din calea unei vieti fericite. esti in plus? unde esti in plus? daca erai in plus nu te mai nasteai pe lumea aceasta! fiecare avem rostul nostru. este un citat care spune ca fiecare om este o picatura in ocean, iar fara acea picatura oceanul ar fi mai mic; crezi ca esti neinsemnata doar pentru ca exista atati oameni pe planeta? si ce? crezi ca ei nu gandesc la fel ca tine cand dau de greu? nu conteza cat de multi suntem, conteaza ca toti suntem diferiti, ca nu mai exista nimeni care sa faca un lucru la fel ca tine. asa ca nu mai avea ganduri negre, gandeste-te ca totul va fi bine si vei vedea ca vor trece toate. pup

| victorr_3274 a răspuns:

Bea o bere doua...