| Polinco a întrebat:

Am o problemă cu umarul. Când intind mana dreapta in fata și o duc usor in interior(in stanga) simt parca as aveo un joc la umar. Ca si cum umarul s-ar deplasa in jos și dupa ce revin cu mana inapoi in fata, simt ca si cum s-ar pozitiona la locul lui. Parintii mei sunt plecati in strainatate și vin peste cateva luni si nu pot merge la medic. Imi puteti recomanda niste exercitii pentru probleme cu umarul? Va multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| AlexElektro1987 a răspuns:

Nu ti se poate spune ce exercitii sa faci pana nu te duci la un medic sa vada exact ce ai acolo, pentru ca exercitiile iti pot face mai rau.

| Nemeș_Naomi_1998 a răspuns:

Posibil sa ai o hiperlaxitate articulară. Ti s-o întâmplat des ca sa îți luxezi umărul? Ar trebui întărită întreaga musculatura a umărului, ca sa țină humerusul in cavitatea glenoida.

| Iote a răspuns:

Ba poti merge la medic. Te duci la medicul de familie si el te ajuta cu ortopedul.
Nu fa exercitii fara recomandare de specialitate si supraveghere, pentru ca poti face mai rau.