| Seby52 a întrebat:

Am o problema destul de grava, respectiv o frica. Cat de curand trebuie sa fac un test sa vad daca am TBC (vaccinul din scoli obligatoriu) si gandul ca aflu daca am sau nu o boala asa grava ma omoara.
M-am uitat la procedura pe Internet dar nu am reusit fiindca m-a luat o mare stare de anxietate si am spus daca aflu ca testul e pozitiv ma sinucid din cauza fricii. Nu am problema cu injectiile, ci cu acel moment in care afli daca mai traiesti sau nu.
Sfaturi? Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tuberculoza se vindeca 100% cu tratament, deci testul iti va spune doar daca trebuie sa faci tratament sau nu. In nici un caz nu vei afla daca traiesti sau nu, nimeni nu mai moare de tuberculoza acum. Du-te la un psiholog daca nu reusesti sa intelegi lucrurile astea atat de simple.

| yellowalien a răspuns:

TBC-ul are totuși niște simptome (tuse seacă, transpirație nocturnă, slăbiciune generală, pierderi bruște în greutate) și apare în general la anumite categorii de persoane (oameni care mănâncă puțin și prost, beau mult alcool, fumează de rup și nu prea le au cu igiena).
Dacă nu ai simptome, te alimentezi corect și ai un sistem imunitar bun, nu ai de ce să îți faci probleme că testul va ieși pozitiv. Plus că, așa cum a zis și Brigaela, TBC-ul se vindecă.
Învață să îți stăpânești emoțiile negative, pentru că dacă mai continui așa, cu frici exagerate și stare de teamă, n-ai să te îmbolnăvești de plămâni, ci de inimă!

| Jipa95 a răspuns:

Pai stai asa..Si daca nu il faci si ai TBC? Sa stii ca boala asta se poate trata, nu oricine o are este ca si mort. Si de unde ai stii ca o ai daca nici macar n-ai facut analizele..Nu te mai ingrijora atat.

| xBya a răspuns:

Singura cale de a invinge frica este sa infrunti acel ceva ce iti da acest sentiment. Asa ca ignora frica si gandeste'te la ce e mai rau. La raul absolut. La ce ar trebui sa se intample ca sa fie maxim de nasol. Trebuie sa iti stabilesti limita ca sa te obisnuiesti cu ideea de a o atinge. Imagineaza'ti cum ar fi pentru tine si pentru ceilalti disparitia ta si incearca sa gasesti un lucru bun in asta, cat de mic.
Oamenilor le e frica doar de necunoscut, asa ca daca iti faci o 'schema' de dinainte, frica va disparea.

| JeJeleu a răspuns:

Pe ce clasa se face vaccinul daca nu te superi?