| maniakul a întrebat:

Am si eu o intrebare adresata mai mult celor cu cunostinte in medicina.
Cum pot sa imi indrept spatele avnd un fel de cocoasa.(am fost si la medic el a spus ca am cifoza, dar nu stiu sigur cum pot sa o indrept, in afara faptului ca trebuie sa stau drept, cum o pot remedia)

P.S Ea nu este in stare foarte grava, doar este putin vizibila.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Eu am avut problema asta, de fapt am avut cifoza, scolioza si lordoza.
Gandeste-te!
Am mers la medicul ortoped si mi-a dat sa port corset special de indreptare a spatelui.
Plus ca de doua sau trei ori pe saptamana trebuia sa merg in Hunedoara pentru gimnastica medicala, speciala pentru asa ceva, pentru indreptarea coloanei.
Te pup!

3 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Trebuie sa mergi la un consult de specialitate la ortopedie. Vei face o radiografie si in functie de curbura unghiului de deviatie vei primi indicatiile necesare, eventual corset, gimnastica medicala.
Incearca sa te controlezi tot timpul si nu uita''spate drept''.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Este CORSET special pentru cifoză, trebuie să-ţi comanzi unul şi să-l porţi tot timpul.

Se mai pot face diverse exerciţii/gimnastică de recuperare, la o Clinică de recuperare.
Ai nevoie de Trimitere de la medicul de familie sau de la specialist.

Toate cele bune.

| giony54 a răspuns:

Trebuie un maseur bun, tratament naturist de refacere a coloanei si atentie mare la pozitia corpului in orice moment. http://www.tratamentedestepte.ro