| Darky142 a întrebat:

am fost diagnosticat cu reflux gastro-esofagian, mi-a aparut niste bube pe limba, limba este incarcata nu sunt afte ar fi ceva de genul o limba geoagrafica infine sunt niste bubite de culoare rosie nu ma dor nu ma ustura absolut nici un simptom nu am dar ma enerveaza sa le vad acolo tin sa apreciez ca am facut exudat lingual si mi-a iesit pozitiv lipsa florei microbiene (fara nici o infectie) am fost la doctor la orl cu rezultatul si a spus ca e din cauza mancarei şi ca nu e nimic grav dar le am deja de 3 luni si nu mi-au trecut din ce cauza credeti ca sunt aceste bubite a mai patit cineva chestia asta si daca da cum ati scapat de ele, dau funda, multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| HLucian a răspuns:

Salut,nu ai specificat unde sunt acele bubite. Pot fi papilele linguale si nu pot fi indepartate, tot omul are asa ceva laughing.

| AlexCristi97 a răspuns:

Si eu am reflux gastro-esofagian dar nu cred ca are legatura cu bubitele, adica mie nu mi-au aparut niciodata din cauza asta. Mi-au aparut odata foarte multe bube si afte dupa ce am mancat o piersica si din cauza pufului mi-au aparut. (si mi-au mai aparut de la rosii daca muscam din ele ca din mar).
Incearca sa te clatesti cu apa calduta cu multa sare si sa faci gargara si eventual cu ceai de musetel sa iei clatesti gura cate 1-2 minute scuipi si repeti asta de cateva ori. (ori daca nu ai chef sa clatesti, doar sa tii ceaiul in gura).
Poate sunt papilele linguale cum zicea si Lucian si acum ti se par tie mai inflamate.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca limba ta este incarcata si cu bubite, trebuei sa stii ca asa arata si stomacul cu intestinele tale.
Trebuie sa tii o dieta alimentara, macar 2-3 luni, ca sa se vindece stomacul si intestinele!

| WhiteLife a răspuns:

Încearcă sa te dai pe locul unde sunt bubitele cu glicerina cu nistatina.

| Darky142 explică (pentru HLucian):

Sunt situate langa omulet si au marimea unor cosuri

| Darky142 explică (pentru Violleta2022):

Saut, in ce consta dieta