| Bogdiii93 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Am luat din de 3 zile Ampicilina de 500(antibiotic). Ultima pastila am luat-o aseara la ora 19:00. Dupa cat timp am voie sa consum alcool? Multumesc si o zi buna in continuare!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Antibioticul lucreaza si dupa ce este intrerupt, asa ca, trebuie sa astepti 3-4 zile si apoi sa consumi ceva alcool, dar nu in cantitate industriala.
La multi anihappy

| mgtow a răspuns:

Dupa 8 ore de cand ai luat ultima pastila

| express11 a răspuns:

Chiar de acum, normal dupa 10-12 ore, de la luarea ultimei pastile.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În cazul majorităţii antibioticelor ( indiferent de forma de administrare/prezentare ), NU se consumă alcool pe perioada tratamentului + încă 24/48 de ore după întreruperea acestuia!

Toate cele bune.

| Hakuouki a răspuns:

Dupa 24-30 de ore ar trebui sa poti.

| Vi003 a răspuns:

Abtine-te cateva zile, e spre binele tau! Nu toate organismele reactioneaza la fel atunci cand sunt agresate de alcool, poate ca ai ficatul mai sensibil si nu-i cazul sa risti. Inlocuieste tuica fiarta cu un suc de portocale si frunze de menta, cu ceaiuri din fructe de padure cu lamaie si indulcite cu miere. Ai nevoie de vitamina C, doar ai fost bolnav. Putina imaginatie te indeparteaza de la pofta de alcool de care ar fi bine sa scapi pe vecie. Ti-o spun din experienta!

| Ben00 a răspuns:

Alcoolul concentrat afecteaza oricum esofagul si intestinul subtire. Care va prelucra alimentele cu dificultate dupa un timp, si vei fi avea nevoie de triferment si altele. nospa, bilichol, colebil etc.