| ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇 a întrebat:

După cat timp pot sa consum alcool dacă am luat un antibiotic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

24 de ore de la ultima transa de alcool.

| untu a răspuns:

Daca esti sub tratament si ai luat antibiotic, nu poti sa bei alcool! Trebuie ca mai intai sa termini cu bine tratamentul! Poti sa bei alcool doar ocazional, la masa! Astfel distrugi ficatul!

| GoldenZenith a răspuns:

24 de ore.

| AlbNegru09 a răspuns:

Cat timp ai luat antibiotice?

| ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇 explică (pentru AlbNegru09):

Nu l-am luat încă. Seara la 9 și dimineața la 9, petrecerea fiind la 9, a 2-a

| AlbNegru09 a răspuns (pentru ŦΛהĩαՀyNøĩƊЇ乇):

Cel putin 4 zile.

| Vasile_Botezatu_1958 a răspuns (pentru AlbNegru09):

7zile

| filipcrobert a răspuns:

Recomandat ar fi, după 5 zile de la terminarea tratamentului. Apoi, depinde și de antibiotic, de timpul de metabolizare, rezistența ta la alcool.

| sanea123456789101112 a răspuns:

Daca vrei sa bei mult ar trebui sa treaca macar 3 zile ca sa nu-ti faca rau. Daca ai baut doar o pastila si nici nu bei mult si inca depinde de puterea antibioticului.Dar in general 24 de ore.

| AnaYASmina65B a răspuns:

24H