| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema, am foarte multe alunite pe fata. Cine stie cum pot scapa de ele? Dar de pistrui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| shaolina a răspuns:

Alunitele nu sunt o problema.si ar trebui sa le lasi in pace! iar cat despre pistrui sa stii ca ei nu sunt ceva care te pot complexa.ei sunt ceva natural. nu este un motiv de ingrijoarere.sa stii ca daca te place cineva te place si cu ei cine nu sa fie sanatos! dar daca te deranjeaza chiar asa de tare uite cateva remedii naturiste si altele mai putin traditionale :

1. amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie si o lingurita de miere aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior. aceste remedii le stiu de la buni mea!

am auzit ca existe si remedii mai scumpe ca:
tratamente chimice
tratament cu laser
agenti de albire

mult succes![love struck] [funda?]

2 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna dany,
Poti sa scapi de alunite daca iti pui de vreo 3 ori pe zi suc din tulpina de rostopasca. Arata asa si se gaseste cam in fiecare gradina http://2.bp.blogspot.com/......pasca.jpg.

Tot un tratament natural, de data aceasta pentru pistrui, poti folosi patrunjel amestecat cu suc de lamaie, coacaze si sucul de la portocale.
Uite aici iti explica mai bine http://www.fistichiu.ro/Moda-Si-Tendinte/cum-scapi-de-pistrui.html
Pa, pa

| Bogdan_6929 a răspuns:

Faci un ceai de musetel, inmoi in ceaiul respectiv un prosop si il pui pe fata sau depinde de zona unde ai pistrui.de alunitze nu stiu daca ai cum sa scapi