Întrebare recomandată | vLooM a întrebat:

Am si eu o problema cu spatele, cand ma aplec stau cocosat putin! nu mult, ce imi recomandati, ce exercitii sa fac la sala sau acasa ca sa imi indrept spatele?
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lothar a răspuns:

Ca sa ti indrepti spatele, tii bratele in spate stand drept si iti pui o matura intre spate si brate
Exercitii pentru indreptarea spatelui : tractiuni (libere sau la chestia aia habar n am cum se cheama), indreptari sau hiperextensii (pentru intarirea partii lombare)

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie pentru o evaluare a coloanei vertebrale.
Pa, pa.

| vLooM explică:

Va multumesc tuturor de raspuns, daca puteam va dadeam funda la toti, va multumesc inca odata happy

| Seth15 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la medic... pana atunci incearca sa stai mereu drept si sa nu ridici greutati.

| RussianBoy a răspuns:

Nu trebuie nici un exercitiu nu te mai lua dupa toti prostii. Ia frate si dormi pe usa sau ei o patura si dormi pe jos pe ceva tare.

| serendipitate a răspuns:

In primul rand poti sa iti tii spatele mai drept, controlat. sunt exercitii de qigong foarte potrivite. dar si exercitii de stretching. pe youtube gasesti din abundenta

| Raluca200422 a răspuns:

Cel mai mult iti recomand sa stai 30 de minute cu spatele drept sau sa dormi fara perna

| Oblsd a răspuns:

Salut, exista bara fixa pentru asa probleme, pe mine m-a ajutatwinking