| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema de cativa ani, imi tot apar la nivelul limbii, a gingiilor, in interiorului obrajilor si in gat niste basicute, din cate am auzit se numesc afte bucale.
Am crezut ca din cauza dintilor si mi-am pus aparat dentar, dar a fost in zadar. Mi se vindeca si apar altele. Sunt disperat, nu stiu ce sa mai fac. Daca cineva are vreo solutie pentru vindecarea si disparitia aftelor bucale va rog sa ma ajutati si o sa fiu recunoscator. FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Krafter a răspuns:

Buna in general cauzele aftelor bucale nu sunt bine stabilite in medicina alopata. Un lucru insa este sigur si anume ca orice ciuperca sau virus apare si se dezvolta datorita unui sistem imunitar scazut si a unei alergii.

Aftele nu cred ca apar din cauza igienei dentala proasta ci din cauzele mentionate mai sus. Incearca sa reduci consumul de seminte sarate, alune prajite sarate, rosii, alcool sau daca stii tu ca ai mai facut alergie la un aliment/condiment anume in trecut. Deasemenea incearca sa iti cumperi un complex de multivitamine si minerale si poate un ceai de curatare a sangelui ce va ajuta pielea sa se regenereze mai rapid. Ceai pentru curatarea sangelui gasesti de la Fares, sau poti bea ceai de trei-frati-patati ori de urzica vie. Bea o cantitate mai mare in fiecare zi si sunt sigur ca scapi de afte.
Multa sanatate.

4 răspunsuri:
| danielaxyz a răspuns:

Glicerina boraxata
sau solutie pentru afte de la Urgo

| cocolinosef a răspuns (pentru danielaxyz):

Am folosit Glicerina boraxata, si tot imi apar

| danielaxyz a răspuns (pentru cocolinosef):

De la stomac apar aftele, nu poti decat sa le tratezi daca nu le poti preveni

| AnnielaIoana a răspuns:

Buna! Pentru afte iti poti prepara o solutie din glicerina boraxata si 2 comprimate de Nistatin(de la farmacie).Se prepara foarte usor. Speli sub jet de apa cele doua comprimate de Nistatin, le pui intr-un bol si le pusezi cu lingura, Apoi le pui in sticluta cu glicerina boraxata.Agiti sticluta bine inainte de fiecare utilizare.SAU poti lua de Trachisan comprimate pentru supt.Se administreaza maxim 8 comprimate pe zi.Multa sanatate!