| JuSt222 a întrebat:

am si eu o problema. Fumez de 3 ani aproape.1 an jumate constant dar recunosc ca in ultimele 4 luni am cam rupt normal. 1 pachet pe zi.
Problema este ca simt ca am ceva in gat si am vocea ragusita, si dupa ce fumez o tigare am usturime pe gat.Se poate se fie cancer in gat sau o reactie a corpului?
Azi de exemplu am fumat 2 tigari si m-a durut capu toata ziua combinat cu febra si durere de gat si stare de ameteala si de slabiciune
AM 18 ani si fumez de la 16 cam asa.Si tigarile cam ce prind nu m-am pus pe o anumita marca.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Fumezi de 3 ani, ai inceput la 16 si ai 18 ani?laughing

| JuSt222 explică (pentru ombladon):

Nu sunt 3 ani impliniti, dar la cat de idiot esti nu am ce sa-ti cer...

| ombladon a răspuns (pentru JuSt222):

Iar la cat de idiot esti tu, inca nu ti-ai dat seama ca fumatul nu iti face bine si continui sa fumezi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
E semn ca TREBUIE musai sa te lasi de fumat.
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ești răcit.
Cancerul nu se manifestă așa. Nici nu îți dai seama că îl ai decât după ce intri-n fază avansată.
Și bineînțeles când fumezi te iriți puțin de la aromă și de la tărie. De-aia. Combinat cu răceala e și mai rău.
Nu cred că amețelile-s de la asta, ce spui tu se manifestă câteva minute la prima țigară și atât.

| iuli000 a răspuns:

O togara scade 15 min din viata. un pachet 5ore. pe luna 150 ore. pe an 1800 de ore. din astea 3 ani tu ai pierdut 7.6 luni din viata. omule lasate se vede ca te prosteste de cand 18-16=3? funda

| mmlm a răspuns:

Daca spui ca ai febra, e de la raceala, fiind plamanii afectati de raceala nu primesc cu "placere" nicotina, si eu patesc asa cand sunt racit dar in rest nu am probleme si am vreo 5-6 ani de cand fumez

| iepurele a răspuns:

Cancerul nu doare. Probabil de la schimbarea temperaturii ai racit sau ceva.
La raceala nicotina nu este placuta.