| Popescu1Andrei2 a întrebat:

am si eu o problema tot imi apar multe vergeturi nu as putea face ceva pentru a avea pielea mai elastica si ca sa nu mai imi apara vergeturi? Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Se gasesc nenumarate creme la farmacie. Eu unul recomand Gerovital Plant. Costa 25 de lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Vergeturile apar de la o crestere rapida in greutate, de la deshidratare sau rezerve mici de omega 3 in corp.
Probabil nu bei mult apa si atunci pielea are aspect uscat si se crapa. Este necesar sa bei cel putin 2 litri de apa pe zi, dar daca este foarte cald, trebuie sa bei 3-4 litrii, pentru ca pierzi apa prin transpiratie.
O alta problema ar putea fi, Omega 3 (uleiul de peste) care nu prea este in corp, si atunci ai nevoie de mancat peste regulat, sau luat sumplimente cu Omega 3 (fish oil, krill oil ori Flaxseed oil).

| OnuOnulică a răspuns:

Îți recomand Bio Oil.

| Pool77 a răspuns:

Daca faci sport, culturism sau fitness asa va ramane.
Daca esti gras si slabesti, si piele "slabeste" si din cauza asta apar vergeturile. La fel si daca te ingrasi, piele se largeste, si din cazue flexibilitatii reduse apar vergeturile. Eu am o gramada in jurul "pulpelor".

| Cristian_Mihaitamcr_1999 a răspuns:

Daca esti sportiv poti sa te dai cu toate cremele din lume ca tot degeaba! Iti apar vergeturi de la intinderea pielii in contractii.(ale muschiilor)! Iti urez succes daca gasesti ceva bun spune-mi! Bio oil la mine nu a functionat nici gerovital

| office1999 a răspuns:

Incearca cu Bio-oil, il gasesti la farmacii, eu l-am folosit pentru cicatriciile provocate de acnee, destul de bun. Este special pentru vergeturi si alte afectiuni. happy