| darktoubab a întrebat:

As dori si eu sa stiu cateva informatii despre Hiposecretia T3 T4 (tiroida ). Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| LedZep a răspuns:

Scade metabolismul bazal.
Dispar efectele hormonilor tiroidien asupra sistemelor tinta avand ca urmare diferite simptome.

"Simptomele hipotiroidismului includ starea de oboseală, sensibilitatea crescută la frig, paloarea şi uscăciunea pielii, unghiile şi părul casabile sau răguşirea vocii. De asemenea se mai întâlnesc constipaţia, creşterea în greutate inexplicabilă, creşterea nivelului colesterolului din sânge. Alte simptome întâlnite în hipotiroidism pot fi durerile musculare şi articulare sau depresia."
+
https://en.wikipedia.org/wiki/Hypothyroidism