| WhiteandBlack45 a întrebat:

Ati trecut vreodata printr-o depresie? Daca da, cum va simteati si ce ati facut pentru a va vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OMEGALIN a răspuns:

Salutari! happy Am trecut si eu prin depresie,dar e psihic totul, crede-ma. Uneori e bine sa o accepti, stai pe ganduri, asculti muzica trista, plangi daca simti nevoia.Dar nu te lasa prin in ghearele acestei fiare.Cand simti putina speranta in interiorul tau,schimba-ti imediat stilul de viata,incepe sa asculti muzica mai vesela,urmareste niste filme de comedie si inca de cand te simti in depresie incearca sa petreci mai mult timp in aer liber happy
Gaseste-ti cativa prieteni cu care sa petreci timpul, chiar daca nu pe afara, mergi pe la ei, petrece timp cu ei, nu sta singur in astfel de momente si nu te lasa descurajat.Sunt "hop"-uri peste care dupa ce trecem vine o perioada minunata,e un progres totul. happy
Iti urez mult spor cu depresia ta si cum spuneam, e totul psihic, doar nu te lasa doborat prea mult de acest lucru, toate lucrurile pot fi schimbate happy
Daca nu e prea personal, ai putea mentiona si motivul depresiei? happy

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Da,dupa ce m-am despartit de prima iubita am avut o stare de depresie continua, a fost foarte greu, cred ca am trecut peste asta dupa ce am acceptat ca o iubesc si am acceptat trecutul plus ca tot atunci mai tradat toti asa zisi prieteni, foarte greu am trecut peste sincer nici nu stiu cum am reusit da cred ca timpul vindeca totul

| AlexDFY a răspuns:

De aproape 3 ani

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna! big grin
Sfatul meu psihologic: big grin
-invinge orice forma de emotie negativa, de teama! big grin
-refuzul de a ierta implica in mod necesar povara timpului psihologic. big grin
-prezentul este tot ce vei avea vreodata. big grin
-viata ta, este in aceste moment. big grin
-viitorul este o replica a trecutului. big grin
-cand mintea ta este impovarata de trecut, traiesti aceleasi lucruri. big grin
-calitatea constiintei din prezent da forma viitorului, care nu poate fi trait decat in clipa de acum. big grin
-identifica-te cu mintea, observa gandul, nu-l analiza! big grin
-asculta linistea din spatele oricarui sunet! big grin
-observa cromatica, nu interpreta! big grin
-modifica-ti gandul, sau accepta-l! big grin
-modifica-ti starea, sau accepta starea! big grin
-simte corpul tau interior, scufunda-te in iluminare! big grin
-traieste clipa de acum, prezentul etern, profund! big grin
-nu exista salvare in timp, nu te poti elibera in viitor de problema ta. big grin
-prezenta in clipa de acum este cheia libertatii. big grin
-nu poti fii liber decat acum. happy
-anumite lucruri din trecut n-au mers asa cum ai dorit. happy
-iti manifesti o putere sa mergi mai departe, de ce s-a intamplat in trecut. happy
-te impotrivesti lucruriilor care exista deja. happy
-speranta te concentreaza pe viitor, neaga prezentul, neaga fericirea ta. happy
-situatia ta de viata exista in timp. happy
-viata ta exista acum. happy
-situatia ta de viata este o constructie a mintii. happy
-viata ta este reala. happy
Ideologii personale.Aleg sa renunt la depresie/ingrijorare/teama/dezamagire pentru ca: sad
-apare in urma constientizarii a unui lucru gresit. sad
-este rezultatul prejudecatiilor. sad
-sunt trist pentru ca sunt intr-o stare de regret. sad
-am o mare neplacere si suferinta. sad
-am o minte impovarata cu impotrivire. sad
-sufletul meu este incatusat, in suferinta, in judecata pacatului. sad
-am de ce sa ma ingrijorez. sad
-am o stare de depresie. sad
-sunt captat in necuratie si suprare. sad
-sunt singur impotriva cerului. sad
-sunt nefericit si neimpacat. sad
-sufletul nu s-a detajat de trecut si de viitor. sad
Ideologii personale.Aleg fericirea, consta in urmatoarele idei: big grin
-fac ceea ce imi consoleaza binele. big grin
-fac ceea ce ma bucura pe o perioada lunga de timp. big grin
-fac totul profund, din inima, nu din minte. big grin
-renunt la orice modalitate de pacat. big grin
-pot cu adevarat sa ma identific cu mintea. big grin
-vreau sa il pot contempla pe Isus Hristos, regele sfintiilor si al ingeriilor, in purificare, slava si in gloria pentru eternitate. big grin
-sunt impacat cu trecutul, m-am iertat. big grin
-traiesc curat prezentul. big grin
-prezentul etern imi da bucurie. big grin
-ma pot bucura de clipa de acum. big grin
-nu mai am de ce sa imi fac griji. big grin
-simt sanatatea si viata din mine. big grin
-am o minte iluminata, purificata. big grin
-de astazi(data), mi-am schimbat viata radical. big grin
-ma detasez de pacat, de ce nu-mi aduce fericirea si pacea. big grin
-confer o viata noua. big grin
-nu ma mai intereseaza ce mi-a placut candva. big grin
-imi consolidez sanatatea si bucuria. big grin
Iti doresc toate aceste acumulari psihologice facute de mine, sa le contemplezi! big grin

| Omis a răspuns:

Daca simti ca usor, usor aluneci spre aceasta latura, gaseste-ti o ancora, pe cineva pe care iubesti. Acea ancora va fi sprijinul tau.

Nu uita, toate in viata se intampla cu un anumit motiv. Mereu exista un scop. Asa ca dupa rau, va veni intotdeauna bine!

| DanFunie a răspuns:

Nu stiu prin ce depresie treci tu, adica sunt sigur ca treci printr-una (doar nu punea-i intrebarea asta aiurea no?). Pai, anul trecut, aveam 16 ani (acum am 17) eram foarte stresat ca nu-mi gaseam club de fotbal la care sa joc, sa ma antrenez si sa ma mentin in forma. Cautam pe internet diverse cluburi, sunam, nu raspundeau, sau ma chemau pentru cateva antrenamente si nu ma acceptau, in cele din urma m-am decis sa ma antrenez singur (vara asta, adica in 2016 am luat decizia dupa ce am vazut ca nu functioneaza cu sunatul) si m-am tot antrenat prin parcuri, terenuri sintetice etc etc. La un moment dat presedintele unui club (din intamplare) a trecut pe langa mine, (eu sunt portar) in timp ce eu ma antrenam cu un prieten, m-a luat de umar si m-a intrebat cum ma cheama. Dupa o discutie lunga, m-a chemat la echipa lui. Timp de o luna m-am antrenat cu echipa respectiva, (se numeste S.C.M Pitesti), si dupa o luna am reusit sa fiu titular la echipa (la aceasta echipa mai sunt inca 3 portari, am reusit sa le iau fata la toti). Concluzia: Eram si eu in depresie pentru ca nu gaseam niciun club, (imi place foarte mult fotbalul, vreau sa reusesc in sportul asta, tocmai de-aia eram in depresie), si uite ca prin munca, prin ambitie un presedinte de club m-a vazut si m-a luat la echipa. Daca tu ai o depresie, asculta la mine, in orice domeniu ar fi, ambitia te ajuta sa treci peste orice. Sa zicem daca esti bolnav, fara ambitie nu te poti vindeca pentru ca stand toata ziua in pat nu faci nimic, trebuie sa te du-ci in spitale, medici, et etc. Sau daca e o depresie in iubire, tot ambitia rezolva, incearca sa insisti cu persoana iubita cu cadouri, (nu neaparat scumpe, cele simple sunt cele mai frumoase crede-ma, gen flori, ciocolata, picnic).
Eu sper ca te-am ajutat, bafta!

| 123456Anonim123456 a răspuns:

Nu am intrat in depresie niciodata,dar eu iti recomand,sa nu te mai gandesti la lucrul acela din care ai intrat in depresie, si sa mergi tot inainte, si fii mai optimist si bagati in cap de azi nu mai imi pasa de acest lucru, chiar funcioneaza daca crezi in tine, si iti mai sugerez si sa te rogi la Dumnezeu pentru ca el te poate ajuta foarte mult. Sper sa te faci bine.

| JoSara a răspuns:

Raspunsul e mai simplu decat crezi: trebuie doar sa incetezi sa fii trist. Sa ai pe cineva aproape sau sa iti cauti pe cineba fiindca e greu cand esti singur. Doar iesi in lume si cunoaste oameni noi, poate. cine stie, te ba face mai fericit decat crezi happy