Întrebare recomandată | Vernusio a întrebat:

Ai fost vreodata in depresie? Cum ai trecut peste?

22 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Da am fost si poate sa imi revina orcand deoarece sunt vulnerabila.Eu am trecut peste cu ajutorul iubiri si sperantei de mai bine, mi-am facut ca si scop ca in a doua zi dimineata sa ma trezesc si sa imi fac planuri de viitor pe care sa muncesc sa adun si sa lucrez ca sa imi ocup timpul si sperand ca la un momendat reusesc sa imi implinesc visele si sa imi cladesc viitorul am trecut incet peste

| Mădă0611 a răspuns:

Sunt, si nu ma stresez. La mine baiul e ca am inteles ceva legat de lume si mno, n-o pot schimba, iar eu stiu deja ce stiu, nu imi ramane decat sa cant "no need to run and hide, it's-a wonderful, wonderful life, no need to laugh and cry, it's-a wonderful, wonderful life." Adica stiu ca "everyone is fighting a hard battle", si ma intristez, ba chiar am ajuns sa vad mamele ca pe niste fiinte malefice, ca pentru "sa nu fiu singura la batranete" creaza viata care o sa sufere, dar "no need to cry", pentru ca daca lupta, suferinta si moartea nu ar fi existat, organismele nu ar fi evoluat, asta insemnand ca lumea nu ar fi aratat cum arata; nu ar fi existat nici un fel de planta, sau vreun animal. Daca analizez si asta, existenta plantelor si animalelor e degeaba, e doar entropie.

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Poate gandesti prea realistic mady

| Crackman a răspuns:

Depresia ramane mereu... poti doar sa o controlezi.

| ALGator a răspuns:

E bine sa ai unde sa pleci dimineata sau de ce sa te apuci. Cu timpul trece. Iti revine cheful incet-incet sa faci lucruri care iti placeau inainte.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt in depresie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depresia, in cazul tau, este un eufemism pentru un grad de retard mai putin grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ce e. Eu nici macar n-am dat asa o mare importanta depresiei, fapt pentru care nu mi s-a "manifestat" niciodata ca sa zic asa. Din cate stiu eu, ea se leaga cel mai mult de subiectivitate. Ceva s-a depus. Gaseste acel ceva, elimina-l si incepe sa gandesti obiectiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost si eu deprimat dar Dumnezeu m-a ajutat prin Cuvantul Sau Biblia si prin meditare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa ce iti place, oricum viata e scurta...Ce rost are sa stai necajit? Insa fii sincer cu tine si incearca sa pastrezi un echilibru.

| TheRealFantasy a răspuns:

Depinde ce ti-a cauzat depresia, eu asta inteleg prin depresie si in cazul asta inlaturi cauza, dar chiar si daca e o stare generala asa, si de anxietate, mai ales un introvertism e cel mai bine sa iti creezi propria bula de protectie, adica na sa schimbi aerul, fa si tuin lucruri care iti plac nu te lasa in voia sortii, inconjoara-te cu persoane cu care sa iti faca placere sa discuti si evacueaza urgent tot ce e nasol fara resentimente, viata e prea scurta sa te gandesti la consecinte, desigur nu zic sa fii idiot si insensibil, doar sa nu iti pese de orice rahat minuscul, adica de orice nu prezinta pentru tine, asa un interes nu are rost sa il faci, nu?

| ro74florin a răspuns:

Mama are
nu cred ca se vindeca total
ea se autosugestionează, autocontrol
folosește tratament

| b4stefa a răspuns:

In unul din psalmii lui David zice: " 3.Cata vreme am tacut, mi se topeau oasele de gemetele mele necurmate.
4. Caci zi si noapte mana Ta apasa asupra mea; mi se usca vlaga cum se usuca pamantul de seceta verii.
5. Atunci Ti-am marturisit pacatul meu si nu mi-am ascuns faradelegea. Am zis: "Imi voi marturisi Domnului faradelegile!" Si Tu ai iertat vina pacatului meu. cred ca o rugaciune sincera te poate ajuta.

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/psalmi/32/

sper sa te simti mai bine, la mine a functionat.

| tzuria79 a răspuns:

De avut, da, severa
Cum am lichidato, prin psiholog

| RAY a răspuns (pentru tzuria79):

Ai suferit din iubire?

| tzuria79 a răspuns (pentru RAY):

NU!

| Gabipn2017 a răspuns:

Da,prin biserica penticostala

| Ungur_Andreea_1995 a răspuns:

Daca esti o persoana mai in varsta, ai nevoie de familie, prieteni si poate chiar loc de munca ca sa iesi din depresie. Daca nu ai aceste grupuri langa tine, inima ta va fi goala si te vei gandi doar la ce nu ai. Nu te vei ingriji de tine si vei ajunge chiar la a nu manca si la moarte. Nu te izola!

| Condur_Mihai_1966 a răspuns:

Va voi raspunde ce a raspuns Robert de Niro la aceeasi intrebare pusa de cineva acestuia:,, Comporta-te ca si cum ai fi putin scrantit la cap. Depresia va crede ca ai innebunit si va pleca."

| ToukaSasaki a răspuns:

Nu treci peste... Adică nu vreau sa te descurajez, unii poate reușesc. happy

| anastasia20037 a răspuns:

Ieseam afara, vorbeam cu alte persoane