| CosminBone a întrebat:

azi la pauza in scoala m-am intepat in mana cu un cui de la o banca, cuiul nu parea a fi ruginit dar acum nu stiu ce sa zic. Dupa asta am fost la cabinet si acolo m-am dezinfectat si am plecat inapoi sus. Eu tin minte ca in clasa a 8-a parca am facut un vaccin antitetanos sau ceva de genu. Acuma sunt a 10-a. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| DrGoogle a răspuns:

Daca ai facut vaccinul esti in afara oricarui pericol.

Bula
| Bula a răspuns:

Stai linistit.
Eu m-am intepat /zgarait de sute de ori pana acum.
Am spalat bine rana cu apa, dezinfectat cu spirt, dat cu tinctura de iod si... gata!
Daca curgea sange, am supt rana si am scuipat-o. Daca curgea mai tare si aveam la indemana, am dat cu apa oxigenata dupa ce am spalat rana, sa se inchida.

Mersi, sunt bine, sanatos happy

| octav005 a răspuns:

Pai ai facut. dar acel vaccin nu este valabil o viata.

daca te intepi in ceva ruginit, este bine ca in ziua respectiva sa faci vaccin antitetanos. te poti infecta.

dar in cazul tau poate nu este cazul. incearca si sfatul parintilor

| Rocsid a răspuns:

Vaccinul antitetanos nu tine o viata..in functie de firma produsa poate dura 6 luni -2 ani...
Sansele ca un cui tocmai din scoala sa aiba tetanos sunt mici...la fel cum si atunci cand calci intr-un cui de pe o campie care e extrem de ruginit sansele sa faci tetanos sunt 1 la 100.000( statistica adevarata). pentru siguranta ta poti merge la un spital si sa iti faca o injectie antitetanos