| Andrei20133 a întrebat:

M`am intepat azi la scoala intr-un cui (nu stiu exact daca e ruginit sau nu e) este de fapt o mica zgarietura am dezinfectat cu spirt acum cateva minute ar trebui anti tetanus? d`ala

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| benny a răspuns:

Normal asa trebuie sa faci anti tetanus, dar daca spui ca nu e rau si ai dat cu spirt e totul in regula, dar nu te juca cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fii mai bine, acum depide si de sensibilitatea omului.

| AnimeAnnDRa a răspuns:

Sallz in primul rand; du-te la un medic sa vedem ce iti zice, dupa mine ajungea putin spirt iti zic din propria mea experienta. Funda?

| IamFantastic a răspuns:

DA trebuie sa faci anti-tetanus, vezi ca o sa patesti cv grav daca nu il faci crede-ma din prop. experienta!

Am glumit ma, ce ai...nu o sa patesti nimic.

| yonnutza a răspuns:

NU cred... adica. mna ar trebui sa te duci la un doctor depinde cat de sensibila esti, dar nu cred ca e nevoie (repet) daca e doar o zgarietura

| Kidda2332 a răspuns:

Da, asa ar fi normal, poate un pic a intrat in piele si poate avea si virusi de la animale. cel putin asa mi-a zis un doctor, iar la randul lor, daca te musca orice animal, in special un caine, chiar daca nu e grav, doar se umfla sau se invineteste locul in care te-a muscat, este foarte recomandat sa faci anti-tetanus`ul si inca o injectie dar nu mai stiu cum se numeste. big grin sper ca te-am ajutat cu ceva in caz de vei intalnii un caine nazdravan...si totusi sa speram ca nu :d