| Yssadorra a întrebat:

Salut TPU,
Care este diferenta intre retard mintal sever si retard mintal somatic?
Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Sintagma "retard mintal sever" face referire la un anumit grad de intarziere mintala, respectiv sever( individul are un coeficientul de inteligenta QI -> 20-34)
Sintagma "retard mintal somatic " face referire la intarzierea mintala insotita de o intarziere in dezvoltarea corpului sau a unor parti din corp(cap mic, maini si picioare scurte, degete scurte etc.)